Liga 6

CS Mădulari a ajuns la patru meciuri fără înfrângere în Superligă

După un start de sezon mai greoi, CS Mădulari a reuşit să revină pe linia de plutire şi să reintre în lupta pentru play-off. După remiza cu Lotru Brezoi şi victoriile cu SCM Rm. Vâlcea şi FC Băbeni, formaţia pregătită de Marius Munteanu a câştigat şi „derby-ul orgoliilor”, cu Voinţa Orleşti. A fost un meci frumos, cu multe goluri. Gazdele şi-au surprins adversarii încă din primele minute. Bogdan Mihăilă a deschis „balul” în minutul 2, iar 15 minute mai târziu, Mihai Clenci a majorat avantajul echipei sale la 2-0, transformând cu precizie penaltiul acordat de arbitrul Cătălin Buşi. Meciul nu era, însă, nici pe departe jucat. În minutul 30, oaspeţii au redus din handicap prin Claudiu Traşcă şi totul părea posibil. La 2-1 s-a şi intrat la vestiare. Gazdele au început partea secundă a întâlnirii la fel ca şi în prima repriză, hotărâte să tranşeze soarta partidei în favoarea lor, iar la nici trei minute de la reluare au obţinut o nouă lovitură de pedeapsă. De această dată, la „serviciu” s-a aflat „Steaua” (Bogdan Mihăilă), care nu a irosit şansa avută şi a realizat dubla: 3-1. Orleştenii nu au aruncat „prosopul”. Au continuat să spere că pot obţine măcar un punct din această confruntare. Burtilă a punctat pentru 3-2, însă, în minutul 70, Ciprian Popescu a refăcut diferenţa de două goluri de pe tabelă, în urma unei centrări perfecte a lui Bogdan Mihăilă: 4-2. Cu 10 minute înainte de final, Burtilă a punctat din nou pentru Voinţa. La 4-3, oaspeţii au mizat totul pe atac, însă nu au reuşit să obţină ce şi-au dorit. În prelungiri, CS Mădulari i-a surprins din nou. Tânărul Dragoş Furtună a marcat pentru 5-3 şi astfel a încheiat socotelile. Înaintea ultimului fluier al arbitrului, de la Voinţa a mai înscris şi Sticlaru. Meciul s-a încheiat la scorul de 5-4 pentru CS Mădulari, formaţie care a ajuns la patru partide fără înfrângere în eşalonul de elită judeţean. Trupa din comuna primarului Daniel Dimulescu se află acum pe locul 7 în clasament, la doar un punct în spatele formaţiei Minerul Costeşti, ocupanta locului 6, ultimul care asigură prezenţa în play-off. „Avem în echipă băieţi de caracter. Acum a revenit şi Ciprian Popescu, jucător care ne ajută foarte mult. Formăm o echipă în adevăratul sens al cuvântului, de la jucători, antrenori şi până la conducere. Contează mult şi profesionalismul antrenorului Marius Munteanu. Însă, bineînţeles, nu am fi putut realiza nimic fără implicarea domnului primar Daniel Dimulescu, care face eforturi însemnate ca echipa să activeze la acest nivel. A venit alături de noi şi domnul viceprimar, care ne-a oferit o primă de joc pentru victoria cu Voinţa Orleşti. Băieţii au fost determinaţi, am dominat meciul din punct de vedere tactic, am condus tot timpul şi nu am avut emoţii că putem rata cele trei puncte”, a precizat Mihai Hăloiu, jucătorul echipei CS Mădulari.