Liga 6

Cozia a avut 9 absenţe la meciul cu Chimia. Deznodământul nu a mai fost, însă, acelaşi ca la Orleşti

Săptămâna trecută, Cozia Călimăneşti a scos doar un punct din deplasarea de la Orleşti. Deşi i-au lipsit câţiva jucători importanţi, gruparea pregătită de Vasile Ilinca a avut şansa să plece cu toate cele trei puncte de la Orleşti. A jucat un sfert de oră în superioritate numerică, pe final chiar cu doi oameni în plus, însă a ratat din situaţii clare, terminând partida la egalitate. Sâmbătă, 14 septembrie, Cozia a jucat pe teren propriu cu Chimia 1973 Rm. Vâlcea. De această dată lotul a fost unul şi mai restrâns. Echipa din staţiune a avut 9 absenţe notabile. Au lipsit, printre alţii: Marian Chiripuş, plecat la turneu, în Italia, cu Boromir, Ilea, Duca, Marinaş, Mojoiu, Dina (care e accidentat), Giuran, Lăzărescu (care a absentat din cauza serviciului). Cu toate acestea, Cozia a reuşit să câştige partida şi chiar să înscrie de şase ori. Confruntarea s-a încheiat la scorul de 6-3. ”Sincer, nu ne aşteptam să câştigăm acest meci. Nu e posibil! Nu pot să concep aşa ceva! Ne-au lipsit 9 jucători. Cum să ai pretenţii să câştigi un meci când eşti pus în faţa unei asemenea situaţii? E imposibil! Am avut noroc că băieţii care au intrat pe teren au jucat bine, cu determinare. Am avut patru juniori în primul 11. Doi de la noi, pe Irimia şi Sîrbu, plus alţi doi pe care i-am luat de la juniori de la Vlădeşti: pe Niţescu şi Ţuţuianu. Am avut 5-0, la un moment dat. 3-0 a fost la pauză. Au marcat Rădoi, în debutul meciului, Ştefan, în minutul 44, dintr-un penalti scos de Sîrbu şi imediat, în minutul 45, Irimia. Apoi, Moldoveanu, în minutul 49, a făcut 4-0, iar Rădulescu, în minutul 55, a dus scorul la 5-0. A fost 5-1, 5-2, 6-2 şi 6-3. Pentru noi a mai înscris tot Rădulescu, cu vreo cinci minute înainte de final”, a spus antrenorul gazdelor, Vasile Ilinca, după meciul cu Chimia. Pentru echipa oaspete au înscris la Călimăneşti: Nania şi Ciprian Vlădoi (de două ori). După fluierul final, un jucător din tabăra Chimiei a luat roşu. Este vorba despre Ilie Muşuroia, care a avut o intervenţie mai energică, bruscându-l pe căpitanul gazdelor, Alexandru Ştefan. (S.S.)