Liga 6

Campioana en-titre, învinsă în prelungiri de „dream-team-ul” din Treapt

VIITORUL DĂEŞTI – FLACĂRA HOREZU 2-3

Noul sezon al Superligii vâlcene a început cu derby-ul dintre Viitorul Dăeşti şi Flacăra Horezu. Cele două pretendente la titlul judeţean s-au întâlnit, sâmbătă după-amiaza, la Fedeleşoiu. Partida a fost una de un înalt nivel calitativ, cu ocazii şi de o parte şi de cealaltă. Deşi formaţia pregătită de Adi Popa a avut mai mult posesia, gazdele au reuşit deschiderea scorului. S-a întâmplat în minutul 22. Edi Puşcatu a scos penalti, iar Bucei a transformat cu siguranţă, învingându-l pe experimentatul Florin Matache: 1-0. Până la finalul reprizei, ambele echipe au mai avut cel puţin câte o şansă de a înscrie, însă s-a intrat la vestiare cu acelaşi scor, favorabil campioanei en-titre. Dăeştenii au intrat bine în joc în partea secundă. Şi-au creat două ocazii de a-şi majora avantajul prin Filipoiu, însă golul de 2-0 a venit abia după nouă minute de la reluare. Alin Bunescu („Vrăjeală”) a executat perfect o lovitură liberă, din preajma băncilor de rezerve, iar Neacşu a trimis balonul cu capul în poarta lui Matache.

2-0, un scor periculos pentru dăeşteni

Trupa antrenată de Cosmin Ursu a încercat să apere rezultatul, mizând pe apărare şi pe cartea contra-atacului. Filipoiu a avut „pe gheată” golul de 3-0, dar nu a reuşit să profite de oportunitate. Gazdele şi-au epuizat toată energia, iar după minutul 70 nu au mai reuşit să ţină piept horezenilor. După două şanse ratate de Milosteanu, antrenorul-jucător al Flacărei, Adi Popa, a redus din handicap. În minutul 80, din corner, Precup i-a pus mingea pe cap lui „Popică”: 2-1. În minutul 87 s-a făcut 2-2. Milosteanu şi-a spălat păcatele după ocaziile ratate, a scăpat din marcaj şi a restabilit egalitatea. Un minut mai târziu a părăsit terenul, fiind eliminat. În 10 oameni, tot Flacăra a părut mai proaspătă. A continuat să spere, iar în ultimul minut al prelungirilor, a înscris golul victoriei. Gruparea din Treapt a obţinut o lovitură liberă la aproximativ 20 de metri de poarta adversă. Mingea, din zid, a ajuns la „veteranul” Bobi Verdeş (jucător în vârstă de 37 de ani) care, deşi a fost aproape absent până în acel moment, a înscris golul decisiv, de 3-2, care i-a adus Flacărei primele trei puncte din acest sezon. Campionii din sezonul trecut au protestat pentru o fază premergătoare golului. S-a dictat off-side, iar lovitura liberă indirectă s-a executat din terenul propriu al celui sancţionat. Gazdele nu ştiau că s-a schimbat regulamentul, iar jocul poate fi reluat din terenul advers într-o astfel de situaţie. Viitorul a terminat partida şi cu doi jucători eliminaţi. Stanciu şi Bucei au primit „roşu”, unul pentru cumul de cartonaşe galbene, iar celălalt pentru injurii. La final, Adi Popa şi colegii săi au sărbătorit victoria împreună cu suporterii care au venit la Dăeşti să-i susţină şi l-au felicitat pe Gabi Precup, sărbătoritul zilei.
Pentru Viitorul Dăeşti au evoluat: D. Geantă – Tănăsie, Nicolaescu, Fistogeanu, Bucei, Hera, Moldoveanu, Bunescu (Bîrlogeanu, min. 66), Puşcatu (Stanciu, min. 50), Filipoiu şi Neacşu (Pătularu, min. 82). Flacăra Horezu a mizat pe jucătorii: Fl. Matache – Gheorghescu, C. Dinu, I. Vladu, Popescu, Precup, R. Nistor, Stănică (R. Georgescu, min. 55), A. Popa, Simeanu (R. Milosteanu, min. 55), Verdeş. Partida a fost arbitrată de Cătălin Buşi. La cele două linii s-au aflat I. Zaharioiu şi R. Apostolescu. Observator: I. Iordache. (S.S.)