Liga IVLiga 6

Calificarea Coziei în sferturile Cupei, umbrită de o accidentare serioasă. Sîrbu a plecat cu salvarea de la Galicea

În şaisprezecimile Cupei, Cozia Călimăneşti s-a chinuit la Malaia. Nu a marcat când a avut ocazia, iar gazdele au prins curaj şi au pus probleme grupării lui Vasile Ilinca. Formaţia din staţiune s-a impus, totuşi, cu 2-1 şi a mers în optimi. De această dată a înfruntat-o, tot în deplasare, pe Sporting Galicea. Cozia a obţinut o victorie convingătoare, cu 5-1. 2-0 a fost la pauză. Silviu Rădoi a marcat ambele goluri, mai întâi în minutul 19, iar apoi în minutul 30, din penalty. La aproximativ cinci minute după pauză, gazdele au redus din handicap, însă golul a reprezentat doar un foc de paie. Rădoi a dus scorul la 3-1 pentru oaspeţi, iar Chiripuş şi juniorul Cîrstinoiu au stabilit rezultatul final: 5-1 pentru Cozia.

Victoria obţinută de trupa lui Vasile Ilinca a fost umbrită de o accidentare serioasă. Pe finalul primei reprize, Sîrbu a insistat pe o minge lungă, adversarul nu l-a putut opri şi a avut un atac întârziat, lovindu-l pe jucătorul Coziei în umăr. Sîrbu a continuat, după care a căzut ca secerat. Asistentul medical al echipei din Călimăneşti, nea ”Toli”, a intervenit rapid şi i-a pus jucătorului umărul la loc. A fost apelat numărul de urgenţă 112. Salvarea a venit, dar pe final de joc. Sârbu a mers la spital, unde, din fericire, a primit veşti bune. Nu are ruptură şi nici fisură. Medicii i-au recomandat, totuşi, două săptămâni de pauză şi tratament. În altă ordine de idei, la Galicea echipa din Călimăneşti nu s-a putut baza pe Irimia. Acesta şi-a ispăşit pedeapsa după cartonaşul roşu primit în etapa trecută, la Malaia, pentru cumul de galbene. (S.S.)