O victorie cât o calificare

Oltchim Rm. Vâlcea – Viborg HK 33-30
• trupa lui Gheorghe Tadici şi Seviştean Popa, invincibilă pe teren propriu

Ceea ce n-au reuşit în anul precedent, în Cupa Cupelor, nici una dintre grupările întâlnite de Oltchim Rm. Vâlcea în drumul parcurs pentru câştigarea trofeului, n-a izbutit duminica trecută nici puternica grupare daneză Viborg HK. Trupa lui Gheorghe Tadici şi Seviştean Popa a rămas astfel invincibilă pe teren propriu şi după duelul cu una dintre echipele considerate favorite la câştigarea ediţiei din acest an a Ligii Campionilor.

Mai mult decât atât, este foarte probabil ca succesul dobândit în dauna danezelor să conteze enorm atunci când se vor termina toate meciurile din grupă, asta pentru că este de aşteptat ca Viborg să nu mai piardă nici un meci până la final. Caz în care, dacă Oltchim-ul va obţine alte două victorii în Sala Traian cu celelalte echipe din grupă, va accede în faza următoare a competiţiei.

Vâlcencele au avut şase goluri avantaj

În faţa unei echipe care-a spulberat recent inclusiv pe Slagelse, Oltchim-ul a început în trombă, parcă din dorinţa de a rezolva cât mai repede problema învingătoarei, aşa cum se întâmpla de regulă în sezonul trecut, în duelurile de acasă. Cum însă Cupa Cupelor nu seamănă mai deloc cu Liga Campionilor, cu Viborg altfel au stat lucrurile. După 5-1 în minutul 6, iar mai apoi 10-4 în minutul 12, diferenţă apărută şi pe fondul unor parade senzaţionale ale Luminiţei Huţupan, danezele au înţeles că n-au în faţă o echipă oarecare, au strâns rândurile şi-au început să concretizeze aproape fiecare atac de care-au beneficiat, apropiindu-se până la 10-8 peste în minutul 19, graţie unor reuşite de excepţie ale nemţoaicei Gritt Jurack. Totuşi, la pauză, vâlcencele au avut tăria să se menţină în avantaj, unul pe deplin meritat, de trei goluri (18-15).

A doua repriză s-a încheiat la egalitate

La reluare, elevele lui Tomas Ryde s-au ţinut scai de fetele noastre, au egalat în minutul 45 (26-26), ba chiar au avut şansa de a prelua şi conducerea. Câteva minute s-a mers cap la cap, antrenorii celor două echipe încercând orice soluţie pentru a-şi conduce elevele spre victorie. Tomas Tadici a pus-o pe Vădineanu s-o marcheze „om la om” pe golghetera Bojana Popovic, în timp ce de partea cealaltă, Tomas Ryde a încercat să joace în unele faze chiar şi fără portar, înlocuit cu o jucătoare de câmp. Anunţată indisponibilă, Raluca Ivan a intrat şi ea în repriza secundă a meciului la Oltchim, ca să dea o mână de ajutor echipei, însă a avut doar sarcini exclusiv defensive. În final, a ieşit la rampă portarul Talida Tolnai, o inspiraţie de ultim moment a lui Tadici, care-a scos practic patru goluri din mâna adversarelor şi-a înclinat definitiv balanţa de partea vâlceană. Şi astfel s-a scris istoria unui meci pe muchie de cuţit, la capătul căruia Oltchim-ul s-a impus cu scorul de 33-30, acesta fiind primul succes în Liga Campionilor al echipei vâlcene, după şapte ani de absenţă de la masa celor bogaţi.
Au marcat pentru echipa noastră: Ionela Stanca – 10 goluri, Ramona Maier – 9, Adina Meiroşu – 4, Valeria Beşe – 4, Adriana Olteanu – 3, Steluţa Luca – 2 şi Narcisa Lecuşanu – 1. De la Viborg, cele mai prolifice jucătoare au fost Gritt Jurack – 7 goluri, Bojana Popovic – 6, Nora Reiche – 5, Gitte Aaen – 5 şi Rikke Skov – 4.

Sala, iarăşi arhiplină
• publicul a fost iarăşi al optulea jucător al echipei

Ca şi la duelurile dificile din Cupa Cupelor, publicul a fost iarăşi al optulea jucător al Oltchim-ului, spectatorii umplând până la refuz Sala Traian, din dorinţa de a vedea pe viu primul succes în grupele Ligii Campionilor pentru trupa lui Gheorghe Tadici şi Seviştean Popa.

Revelion în avion!

Meciul retur dintre Viborg şi Oltchim este programat a avea loc în Danemarca, în seara zilei de 2 ianuarie 2008. În aceste condiţii, vâlcencele nu vor putea să serbeze intrarea în Noul An decât la întoarcere. Misiunea s-ar putea uşura dacă trupa lui Tadici şi Popa ar rezolva până atunci ecuaţia calificării în faza următoare a competiţiei, iar partida de la Viborg nu va mai fi decât una de palmares.

„Cea mai mare victorie a Oltchim-ului!”

Aflat de aproape 30 de ani în funcţia de preşedinte a clubului Oltchim, Ioan Gavrilescu a mărturisit la final că succesul dobândit în dauna danezelor de la Viborg îl consideră a fi unul de referinţă. „E cea mai mare victorie a Oltchim-ului de până acum!”, s-a exprimat oficialul vâlcean. Iar declaraţia lui Gavrilescu a fost completată cât se poate de sugestiv de Constantin Roibu, managerul general al SC Oltchim SA: „Se joacă un alt handbal faţă de acum şapte ani când am mai fost prezenţi în Liga Campionilor. E cu totul un alt nivel la care participăm acum!”.
Tot astfel, antrenorul secund Seviştean Popa a declarat: „Viborg e cea mai tare echipă din Liga Campionilor, iar victoria noastră este cu atât mai preţioasă. Meciul a fost câştigat pe final, atunci când am fost salvaţi de paradele extraordinare ale Talidei Tolnai şi ne-am desprins prin golurile Ionelei Gâlcă”.

„Oltchim a fot echipa mai bună!”

La finele meciului, tânărul antrenor al echipei daneze, Tomas Ryde, nu s-a arătat deloc surprins de forţa de joc a echipei Oltchim: „Nu ne aşteptam la o replică atât de puternică aici la Vâlcea. Am avut o oportunitate bună de a prelua conducerea în repriza a doua, dar am ratat şi până la urmă am pierdut. Altfel însă, Oltchim-ul şi Tadici nu m-au surprins cu nimic, asta pentru că la acest nivel internaţional, echipele se cunosc foarte bine. Ambele grupări au jucat bine, a fost un meci pe muchie de cuţit. Cred că vom avea un meci greu şi în Danemarca, dar în mod sigur acela nu va semăna cu acesta”, a încheiat tehnicianul echipei daneze, care-a suferit în Sala Traian prima înfrângere din acest sezon.
Pentru Viborg însă, lucrurile nu sunt atât de tragice, dacă ne gândim la faptul că-n ultimii trei ani, echipa daneză a pierdut de fiecare dată primul meci din grupă: 28-29 cu Hypo Viena (2004), 28-34 cu Krim Ljubljana (2005) – la finele acelui sezon Viborg avea să cucerească chiar şi Liga Campionilor, 31-32 cu Podravka (2006).

Vărzaru, antipatică suporterilor vâlceni

Aşa cum era de aşteptat, şi Cristina Vărzaru (jucătoare de bază la Viborg, acum accidentată) a fost prezentă în Sala Traian, în cârje, trăind meciul intens şi răbufnind la fiecare gol reuşit de echipa daneză, lucruri care i-au atras antipatia suporterilor vâlceni. La sfârşit, Vărzaru a avut tăria să recunoască totuşi supremaţia Oltchim-ului: „Felicitări învingătorilor! Nu sunt supărată, deşi de regulă nu prea ştiu să pierd, dar asta este, acum a învins echipa care-a fost mai sigură. Oricum, nu mai e o noutate pentru nimeni, şi echipele din România au acumulat experienţă şi ştiu cum să gestioneze finalul de meci. Cred că absenţa mea nu s-a prea văzut pentru că înlocuitoarea mea – Nora Reiche – s-a descurcat foarte bine. De asemenea, şi Bojana Popovic a jucat excelent, chiar dacă nu a înscris prea multe goluri, contează şi ce a făcut pentru celelalte. Oricum, înfrângerea nu ne afectează. E doar un meci, am jucat şi în deplasare, mai sunt altele, putem recupera, situaţia e în continuare bună. De la Oltchim, mi-a plăcut toată echipa, dar în special cum a jucat Ionela Gâlcă. În final cred că Tadici a făcut o schimbare foarte bună, introducând-o în poartă pe Tolnai în locul lui Dinu, care de altfel apărase foarte bine până atunci”.