România s-a calificat în play-off

După turneul de la Vâlcea,

* Tricolorele au obţinut dreptul de a susţine o dublă manşă de baraj pentru accederea la Mondialele din Franţa

Patru meciuri a susţinut naţionala de handbal feminin a României în turneul de calificare pentru Campionatul Mondial care se va desfăşura în Franţa, în decembrie 2008. Aşa cum se cunoaşte, toate disputele au fost câştigate de trupa pregătită de Gheorghe Tadici şi Dumitru Muşi. Unele mai lejer, cum s-a întâmplat în primele două zile ale turneului, cu Italia (48-15) şi Azerbaidjan (46-21), altele mai greu decât o arată scorul, cu Islanda (40-29) şi Portugalia (32-25). Tricolorele au avut parte în turneul găzduit de Sala „Traian” în perioada 28 noiembrie –3 decembrie de o simetrie perfectă în ceea ce priveşte meciurile jucate. Astfel, după ce au jucat în primele două zile, marţi şi miercuri, cu Italia şi Azerbaidjan, româncele au avut două zile de pauză, revenind pe teren abia sâmbătă şi duminică, în faţa principalelor contracadidate la calificare.
Cu Islanda, echipă care-n 2005 ne-a învins într-un meci amical la Lucardi Cup, misiunea elevelor lui Tadici şi Muşi a fost dificilă doar în primele 10 minute de joc, când nordicele au condus la un moment dat chiar cu 7-4. Purtate pe val de un public admirabil, România a revenit în joc, a refăcut handicapul şi s-a desprins treptat, iar la pauză avea trei goluri avantaj (19-16). Dominarea tricolorelor s-a concretizat şi mai mult după pauză, în minutul 58 scorul devenind chiar 39-27 pentru Steluţa Luca şi compania. S-a terminat totuşi 40-29 pentru noi, un rezultat mai aproape de realitatea din teren. Cele mai prolifice marcatoare ale echipei vâlcene au fost Steluţa Luca – 9 goluri şi Ionela Gâlcă – 8.

A urmat aşa-zisa finală a competiţiei, cu Portugalia, o reprezentativă care-a progresat foarte mult în ultimii ani, precum s-a întâmplat recent şi cu suratele care vorbesc aceeaşi limbă, din Brazilia, care-au fost revelaţiile Mondialelor din Rusia de anul trecut. Probabil că între cele două selecţionate nu sunt mari diferenţe, cu excepţia uneia: pentru sud-americance, a ajunge la Mondiale e mult mai uşor decât pentru portugheze. Deşi s-au străduit să producă surpriza, au condus în dese rânduri pe tabela de marcaj, la pauză (15-14) şi chiar în repriza secundă, portughezele nu au rezistat până la final, ultimul sfert de oră aparţinând în totalitate echipei române, care s-a impus cu 32-25. Au excelat din nou prin prestaţia lor Steluţa Luca – 12 goluri marcate, dar şi portarul Luminiţa Dinu, ale cărei intervenţii au salvat în dese rânduri echipa română de la un dezastru.