Viborg, regina Europei

• echipa daneză s-a impus în Ungaria cu 26-23 şi a câştigat Liga Campionilor, pentru a doua oară în istorie

Deşi a fost înfrântă pe teren propriu cu 26-24, Viborg HK a reuşit să răstoarne calculele hârtiei în manşa retur, din Ungaria. Dacă în meciul tur, la ETO Gyor lipsa Anitei Gorbicz nu s-a prea văzut, de data aceasta s-a dovedit a fi decisivă. Handbalistele pregătite de Jakob Vestergaard au jucat exact, au speculat toate gafele unguroaicelor şi au triumfat cu 26-23 (14-10), rezultat suficient pentru a-şi trece în cont al doilea trofeu suprem pe plan european. Elevele lui Csaba Konkoly s-au aflat la doar un gol distanţă de a trimite meciul în prelungiri şi a spera să răstoarne situaţia în această „dublă”, după ce Viborg a condus, în repriza secundă, chiar cu 7 goluri diferenţă.

Ca şi la Rm. Vâlcea, acolo unde s-au impus categoric, danezele au arătat că reprezintă o echipă „de deplasare”, care ştie să profite din plin de erorile pe care le fac adversarele. Pentru Viborg HK a evoluat şi Cristina Vărzaru, care a şi marcat un gol. Echipa daneză – care a fost favorita antrenorului Radu Voina încă dinaintea primei manşe – şi-a trecut astfel în cont cel de-al doilea trofeu suprem din istorie în Liga Campionilor, precedentul succes fiind obţinut în 2006, în faţa echipei Krim Ljubljana, la care evolua, la vremea respectivă, şi Luminiţa Dinu. De partea cealaltă, ETO Gyor nu a reuşit să scape de blestemul care o însoţeşte de ani buni. Gruparea maghiară a pierdut cea de-a şasea finală din tot atâtea disputate, dintre care trei doar cu Viborg HK. (N.C.)