Campioanele şi-au respectat blazonul

Oltchim Rm. Vâlcea – HCM Buzău 37-18

Handbalistele de la Oltchim Rm. Vâlcea şi-au trecut în cont cel de-al optulea succes consecutiv în Liga Naţională, prin victoria repurtată duminică, 21 decembrie, în Sala Traian, în faţa echipei HCM Hidroconcas Buzău. Formaţia pregătită de Ivica Rimanic şi Aurelian Roşca s-a aflat încă din primele minute la cârma partidei şi nu a lăsat nici o şansă formaţiei adverse, care spera să producă o surpriză.
După o primă repriză cât de cât echilibrată, încheiată cu scorul de 18-13 în favoarea grupării vâlcene, fetele de la Oltchim au apăsat serios pe acceleraţie în al doilea mitan. Apărarea a funcţionat altfel, nu s-au mai primit decât 5 goluri (buzoiencele „realizând” şi un „record” care cu greu poate fi egalat, înscriind doar un gol în 18 minute de joc), în timp ce atacul a mers de asemenea excelent.

În aceste condiţii, scorul a luat proporţii şi s-a ajuns ca la fluierul final al arbitrilor constănţeni Georgescu şi Moldoveanu tabela de marcaj a Sălii Traian să indice o diferenţă conformă cu diferenţa netă de valoare dintre cele două echipe: 37-18. Prin succesul obţinut împotriva grupării HCM Buzău, Oltchim şi-a păstrat diferenţa de trei puncte faţă de principala contracandidată pentru cucerirea titlului naţional, Rulmentul Braşov.
Cea mai prolifică jucătoare vâlceană în acest meci a fost extrema Elena Avădanii (7 goluri), celelalte reuşite ale echipei Oltchim purtând semnătura handbalistelor Valentina Ardean (6), Adina Fiera (5), Iulia Puşcaşu (4), Gabriella Szucs (4), Roxana Gatzel (3), Clara Vădineanu (3), Adriana Ţăcălie (2), Oana Manea (2) şi Rita Borbas (1).

Absenţe de marcă la Oltchim

În meciul cu HCM Buzău, antrenorii Rimanic şi Roşca nu au putut alinia câteva dintre jucătoarele de bază ale echipei. Astfel, Oltchim nu a contat pe serviciile handbalistelor Narcisa Lecuşanu (care şi-a scos şurubul din pomete abia sâmbătă, revenirea pe teren, într-un meci oficial, urmând a se produce abia peste patru săptămâni), Ramona Maier (dublă fractură la deget, care o va ţine pe tuşă până la finele lunii ianuarie), Adriana Nechita-Olteanu (încă nerefăcută după o accidentare mai veche) şi Valeria Beşe (în continuare indisponibilă).