BoxAlte sporturi

1, 2, 3, 4… Ciprian Dumitru a luat Cupa şi Campionatul!

Între 7 şi 12 august, la Tg. Jiu, s-a desfăşurat finala Campionatului Naţional de Box pentru Juniori. După ce a câştigat Cupa României, vâlceanul Ciprian Dumitru a reuşit să triumfe şi la Naţionale. Sportivul pregătit de Gheorghe Mugescu, la ACS Flacăra Horezu, a cucerit titlul naţional la categoria 48 de kilograme, unde au participat 13 sportivi. Ciprian a boxat în patru meciuri. În prima partidă a învins chiar un vâlcean, pe unul dintre foştii săi colegi, Mihai Văduva. În cel de-a doilea meci s-a impus în faţa unui pugilist din Câmpulung Muscel, apoi l-a eliminat pe unul dintre sportivii pregătiţi la clubul lui Titi Tudor, de la Ploieşti. În finală, Ciprian Dumitru a câştigat în faţa lui Costel Ruţă, de la Reşiţa. Performanţele înregistrate în acest an i-au asigurat şi prezenţa la lotul naţional de juniori. În septembrie, boxerul de la ACS Flacăra Horezu va reprezenta România la Campionatul European pentru juniori, din Bulgaria. (S.S.)