Vlad Ionescu a adus trei puncte în Zăvoi!

Vineri după-amiază, în etapa a 14-a din Liga a III-a, SCM Rm. Vâlcea a disputat penultimul meci al anului în faţa propriilor suporteri. Gruparea din Zăvoi a înfruntat Unirea Bascov, echipă aflată într-o formă bună. În tur, rezultatul a fost favorabil argeşenilor (2-0). Acum, ”municipalii” şi-au luat revanşa. Au câştigat la limită, cu scorul de 1-0. Cele trei puncte au rămas în Zăvoi graţie reuşitei juniorului Vlad Ionescu. La jumătatea primei reprize, acesta şi-a încercat norocul şi cu un şut de la 35 de metri l-a învins pe portarul advers. ”Am avut ocazii multe. Diferenţa putea fi mai mare. Traşcă, Tilioiu, Geantă şi nu numai au avut şanse să marcheze. Am controlat jocul. Oaspeţii au avut în partea secundă două şuturi grele, pe spaţiul porţii. A intervenit bine Răzvan Gherguş. Important este rezultatul. Chiar dacă suntem în primele trei, nu putem vorbi deocamdată despre play-off. Mai sunt patru etape până la finalul sezonului regulat, iar diferenţa de locul 6, de exemplu, e infimă, de doar patru puncte, în condiţiile în care Roşiori încă nu a jucat. Avem, în continuare, meciuri dificile. Toate sunt. Mai avem cu Potcoava şi Curtişoara, iar în ultimele două runde întâlnim echipe aflate în partea superioară a clasamentului, Horezu şi Coloneşti. Rămânem cu picioarele pe pământ. Nu e nimic câştigat”, a declarat Jean Turmacu, după succesul SCM-ului cu Unirea Bascov. Elevii lui Gabi Mangalagiu au avut superioritate numerică în această confruntare în ultimele 20 de minute. Bogdan Geantă a fost faultat la 17 metri. Scăpase singur spre poartă, în poziţie centrală. În ultima rundă din 2023, SCM va juca tot în Zăvoi, pe 1 decembrie, contra celor de la Oltul Curtişoara.
Pentru SCM au evoluat în partida cu Unirea Bascov: Gherguş – Ionescu, Lăzărescu, I. Săraru, L. Săraru, O. Popescu, Traşcă, Roşianu, Tilioiu, Cruceru, B. Geantă. Au mai intrat: Ceapă, Simeanu, Ghighilicea, Neacşu, Lazăr.