Viitorul Budeşti, deasupra liniei! Alunu, în 10 oameni timp de mai bine de o repriză

Viitorul Budeşti luptă pentru evitarea retrogradării. Pentru a-şi îndeplini obiectivul, avea nevoie de puncte şi din deplasarea de la Alunu. Le-a obţinut. Oaspeţii s-au impus cu scorul de 3-2. Olteţul a început meciul în inferioritate numerică. Portarul Mihăileanu a avut probleme pe drum şi a întârziat. A venit în minutul 25. În aceast timp între buturile gazdelor s-a aflat Adrian Birăruţ, care ulterior a trecut în ”câmp”. Formaţia pregătită de Tică Negrescu a reuşit să profite de superioritatea numerică. În minutul 12. După o lovitură liberă de la centrul terenului, executată bine de ”Aşchie” (Băluţă-Marinescu), Mădălin Rentea a marcat cu capul, pentru 0-1. Budeştenii putea majora diferenţa. Au avut şi gazdele două ocazii, prin Croitoru. După ce s-a restabilit echilibrul numeric, s-a făcut egalitate şi pe tabelă după o fază care l-a nemulţumit pe Tică Negrescu. S-a acordat lovitură liberă indirectă, din careu, pentru Alunu, după o minge reţinută cu mâna de portarul de la Budeşti, trimisă în spate de un coechipier. Buliman a mişcat balonul pentru Nicolescu, iar acesta a finalizat pentru 1-1. Scorul pauzei a fost favorabil celor de la Olteţul. În minutul 44, o neglijenţă a lui Grigore, care a avut un atac întârziat la Adrian Birăruţ a condus către un penalty acordat gazdelor. Cosmin Nicolescu a trimis balonul cu mantă, din 11 metri, în bară şi în plasă: 2-1.
În minutul 54, la puţin timp după o ratare monumentală a lui Rentea din postură de 1-1 cu portarul gazdă (s-a evidenţiat Mihăileanu), atacantul de la Budeşti a provocat o lovitură de la 11 metri. Cătălin Băluţă a înscris pentru 2-2 din punctul cu var. În apropiere de minutul 70, Duţu a primit al doilea galben şi Alunu a rămas iar în inferioritate numerică. Practic, a jucat o repriză cu un om mai puţin. Oaspeţii au profitat. În minutul 73, unul dintre jucătorii introduşi de Tică Negrescu la pauză, Robert Căpraru (FOTO), a prins un şut fabulos, o execuţie spectaculoasă, din stânga, în diagonală, direct în interiorul plasei laterale. A fost un euro-gol. Scorul a rămas ”blocat” la 2-3, deşi, în prelungiri, Alunu a avut şansa egalării. Croitoru, din careu, nu a reuşit să-l învingă pe Smaranda, care a avut o intervenţie providenţială şi echipa sa a plecat cu toate cele trei puncte de la Alunu, trecând, astfel, deasupra liniei, în clasamentul Ligii a IV-a, pe locul 14, ultimul care asigură prezenţa şi în sezonul viitor în Liga a IV-a.