Fără categorie

Victorie reconfortantă pentru SCM la debutul în turneul de la Vâlcea

Joi, 13 mai, a fost o zi cu noroc pentru SCM Rm. Vâlcea, noroc pe care ”municipalele” l-au atras printr-un joc bun. Handbalistele pregătite de Florentin Pera au obținut a 17-a victorie din acest sezon al Ligii Florilor. Ultima campioană a României a câștigat de o manieră mai mult decât categorică, la diferență de 11 goluri, confruntarea cu Gloria Buzău, formație cu pretenții la medalie. Aproape 20 de minute echipa buzoiană a reușit să țină ritmul în Sala Traian, apoi s-a pierdut pe drum. Vâlcea a intrat la pauză cu un avantaj de patru goluri: 15-11. Apărarea a funcționat, Batinovic a ajutat și ea mult, dintre buturi, în atac totul a mers ca pe roate. Oaspetele nu au pus nicio problemă în partea secundă. A fost ca un joc de antrenament pentru SCM. 34-23 a fost scorul final. Gonzalez și Nikolic au înscris cele mai multe goluri pentru Vâlcea, fiecare câte șase. Elghaoui și Fernandez au marcat de câte cinci ori. Au mai punctat pentru gruparea de la poalele Capelei: Liscevic (3), Glibko (3), Florica (2), Stamin (2), Lupei (1), Aardahl (1).

SCM mai are de jucat alte două meciuri la turneul care se desfășoară la Rm. Vâlcea. Sâmbătă, 15 mai (de la ora 11.00), va da piept cu Dunărea Brăila, tot în Sala Traian, iar duminică, 16 mai, de la 17.30, adversară îi va fi ultima clasată, Activ Prahova Ploiești. Acest ultim joc al turneului îl va disputa în sala Liceului Energetic.