Liga NationalaHandbal

Vâlcea, de 10 la Buzău! Wollik, la superlativ

SCM Rm. Vâlcea a disputat joi, 8 februarie, al 16-lea meci din Liga Florilor, din acest sezon. ”Municipalele” au jucat la Buzău. Se anunța o partidă dificilă, un adversar greu de răpus. Bent Dahl și elevele sale și-au făcut temele și au abordat partida cu maximă concentrare. Prima repriză a fost echilibrată. Niciuna dintre cele două combatante nu s-a putut desprinde la mai mult de două goluri. La pauză s-a consemnat 14-15. Trupa de la poalele Capelei a început în forță partea secundă și s-a dus în față. În minutul 34 avea patru goluri avans (scor 15-19). În minutul 42 ecartul s-a mărit la șase. Au fost momente în care gazdele au părut resuscitate, însă, din fereicire, focul de paie s-a stins. Finalul a fost fără emoții pentru Vâlcea, care a obținut un succes convingător și a eliminat-o definitiv pe Gloria Buzău din lupta pentru locul 5. Scor final: 34-28 pentru SCM. Wollik a fost cea mai bună din tabăra oaspetelor. S-a văzut și pe tabela de marcaj. A înscris 10 goluri din 11 aruncări. Între buturi s-a evidențiat Isabell Roch. A apărat ca în vremurile bune, din sezonul precedent și a avut un aport important la câștigarea duelului cu Gloria. Isa a avut 15 intervenții salvatoare. Jocul a funcționat în toate compartimentele. Zschocke, Ljepoja, De Jong și Hagman au marcat câte cinci goluri. Maidhof a trimis de trei ori mingea în poarta buzoiencelor. A mai punctat, o dată, și Gogîrlă. La gazde, Blazevic a avut cele mai multe reușite, 6 goluri din 11 aruncări (4 au fost din 7 metri). Fosta jucătoare a Vâlcii, Daria Bucur, a marcat de patru ori în poarta fostelor coechipiere. Și Iuganu a avut tot patru goluri, în timp ce Coman a înscris doar o dată. În tabăra formației vizitatoare s-au consemnat, ca niciodată în ultima vreme, doar două eliminări de două minute. Ljepoja, jucătoare cu multe cartonașe roșii, a scăpat fără nicio sancțiune.