BaschetAlte sporturi

”Lupii” au pierdut în ultimele secunde confruntarea cu Tg. Jiu, din orașul lui Brâncuși

Sâmbătă, 10 februarie, baschetbaliștii de la CS Vâlcea 1924, de la prima echipă, au revenit pe teren. Au avut meci la Tg. Jiu, contând pentru o nouă etapă din grupa 11-18 a Ligii Naționale. Deși au făcut un joc bun, elevii lui Hristu Șapera au pierdut întâlnirea. A fost o victorie la limită pentru gazde. Primul sfert a aparținut trupei vâlcene. A fost 23-27 după primele 10 minute. Sfertul secund a aparținut gorjenilor (30-25). Așadar, la pauza mare, diferența era de doar un punct în favoarea CSM-ului din Tg. Jiu. În sfertul 3, ecartul s-a mărit la trei puncte (scor 19-17). În final, au fost 4 între Vâlcea și Tg. Jiu. Cheia succesului gazdelor a stat în priceperea și valoarea lui Dimitrius Underwood, care a adus 22 de puncte gorjenilor, a avut 8 recuperări și 8 pase decisive. În ultimele secunde, baschetbalistul american a aruncat de 3 puncte, din fault. A valorificat și aruncarea liberă și așa s-a făcut diferența. CSM Tg. Jiu era superioară Vâlcii în clasament. A rămas așa. E pe locul 2, iar ”haita” de la poalele Capelei – pe locul 4, în grafic pentru ce și-a propus pentru această a doua parte a sezonului. Obiectivul final este de menținere pe prima scenă baschetbalistică a țării. La Tg. Jiu, Steph Branch a avut cele mai bune cifre dintre ”lupi”, cu 21 de puncte, 6 recuperări, 6 assist-uri. Așadar, scor final: 94-91. În această deplasare, CS Vâlcea 1924 a beneficiat și de sprijinul suporterilor. Inclusiv Brigada Zăvoi a fost în tribună și și-a susținut favoriții. În următoarea rundă, CS Vâlcea va primi vizita liderei din play-out, SCM Mozzart Bet Timișoara.