Liga IVFotbal

Unirea Tomșani, victorie concludentă în Cupă, după o primă repriză mai strânsă

Unirea Tomșani s-a alăturat echipelor calificate în sferturile Cupei României Boromir. Formația pregătită de Marian Hera s-a impus la scor de tenis în fața celor de la Oltul Ionești. Prima repriză a fost mai strânsă, s-a jucat ”cap la cap”. Gazdele au deschis scorul, ioneștenii au egalat, Tomșani a preluat iar conducerea, dar oaspeții nu au cedat și au restabilit din nou echilibrul. La pauză a fost 3-2 pentru Sile Smedescu și colegii săi. În partea secundă, Unirea Tomșani nu a mai dat nicio șansă adversarei. 6-2 s-a consemnat după 90 de minute. Gulioiu și Pripor au realizat dubla pentru formația câștigătoare. Au mai înscris Coandă și Bădiță. Pentru oaspeți au marcat Ruiu și juniorul Glodeanu. Au fost și patru absențe în tabăra favoritei publicului. Au lipsit Gârlă, Adi Văduva, Stănescu, dar și juniorul Băluță (accidentat) pe care Marian Hera speră să-l aibă la dispoziție în primul meci din returului Ligii a IV-a.

”În prima repriză am reușit să revenim de două ori după ce am fost conduși, dar în partea secundă am cedat. A fost un joc curat, echipa gazdă avut o evoluție mai bună per ansamblu. Noi am avut mulți tineri în teren. Au lipsit câțiva jucători importanți, Radu Cârstoiu (Bognea a fost între buturi), Căpruci, Vătășescu, Andronache, însă asta nu ia cu nimic din meritele echipei gazdă, care a câștigat jocul pentru că a fost echipa mai bună. Nu e supărare. Ne concentrăm acum pe campionat, acolo contează să adunăm cât mai multe puncte”, a precizat Iulică Dincă, antrenorul ioneștenilor.