Trupa din Zăvoi a obţinut prima victorie în deplasare

ACS MU POLI IAŞI – CSM RM. VÂLCEA 0-2

* vâlcenii s-au impus surprinzător în Dealul Copoului şi au evadat astfel din zona inferioară a clasamentului

Doar trei puncte izbutise să adune CSM-ul din deplasare înaintea partidei de la Iaşi, graţie remizelor consemnate la Alba Iulia, Turda şi Oradea. La finele săptămânii trecute, vâlcenii au obţinut însă şi prima victorie, impunându-se surprinzător, pe terenul uneia dintre echipele care încă mai spera să se implice în lupta pentru primele două locuri în Seria a II-a, poziţii care asigurau promovarea în elita fotbalului românesc. Doar două şuturi pe poartă, ambele soldate cu goluri, dar şi o risipă enormă de energie, le-au fost suficiente fotbaliştilor din Zăvoi pentru a se întoarce cu toate cele trei puncte de la Iaşi.

Geantă şi Vasile au înscris două euro-goluri

Vâlcenii au avut un start de meci cu adevărat senzaţional la Iaşi şi au rezolvat meciul încă din prima repriză. Victoria avea să fie semnată de către doi dintre cei mai talentaţi tineri fotbalişti ai CSM-ului, Bogdan Geantă şi Constantin Vasile, ambii marcând câte un euro-gol. Vârful venit în Zăvoi sub formă de împrumut de la Damila Măciuca a deschis scorul în minutul 5, după o frumoasă acţiune individuală şi un şut splendid la colţul lung: 0-1. Ulterior, în minutul 34, Constantin Vasile l-a lobat pe portarul Alexeev la marginea careului de 16 metri, apoi l-a depăşit în viteză şi a înscris nestingherit în poarta goală, din 5 metri: 0-2.

Florin Sandu a fost eliminat în minutul 69

Încercările CSM-ului de a rezista la Iaşi au fost cu atât mai grele cu cât, din minutul 69, trupa din Zăvoi a jucat în inferioritate numerică. Fl. Sandu a fost eliminat de pe teren de centralul Florin Ghimbăşan din Braşov, pentru că l-a lovit intenţionat, fără minge, pe Pătraş, după ce moldoveanul îl faultase. Cele două goluri marcate însă în prima repriză aveau să fie suficiente pentru echipa vâlceană, care a strâns bine rândurile până la final, aşa că elevii lui Adrian Falub n-au mai izbutit să spargă lacătul defensivei coordonate de tânărul şi bravul portar Radu Chiriţă.
Au evoluat pentru CSM Rm. Vâlcea: Chiriţă – Tomozei (Ad. Dandea ’77), Odoroabă, I. Popescu, Fl. Sandu, C. Vasile, Fl. Pârvu (Marius Mitu ’88), Roşca, Ad. Ganea, Gogoşoiu (I. Bucuroaia ’84), Geantă.