KarateAlte sporturi

Trei medalii pentru karateka de la CS Chimia și Sen Sport, în Germania! Un sportiv din Brezoi a cucerit titlul european!

În perioada 17-19 mai, în Germania a avut loc Campionatul European de Karate Shito Ryu. Delegația țării noastre a fost una numeroasă și valoroasă. Din lotul național au făcut parte și sportivi de la CS CHIMIA Rm.Vâlcea și ACS Sen Sport Rm.Vâlcea. De la CS CHIMIA RM.VÂLCEA s-a evidențiat Daniela Floarea, pregătită de antrenorul emerit Paul Dinu. Aceasta a cucerit titlul de vicecampioană europeană la categoria Under 21 (medalia de argint). ACS Sen Sport Rm.Vâlcea a avut în lotul național sportivi de la Brezoi, pregătiți si însoțiți de antrenorul Silviu Ghiță. Doi dintre ei au reușit să urce pe podium. Nicoleta Popescu a cucerit medalia de bronz la U21, iar Andrei Tertereanu a luat aurul și titlul de campion european la cadeți. Sportivul Cristian Radu s-a clasat pe un onorabil loc V la cadeți.