DiverseAlte sporturi

Tinerele tenismene vâlcene Andreea și Maria Mitrache au impresionat la Cupa Select, un turneu de categorie A din Circuitul Național al FRT!

În perioada 15-19 iunie, la Suceava s-a desfășurat un turneu de tenis de câmp U12 foarte valoros, de categoria A, inclus în CIRCUITUL NAȚIONAL al Federației Română de Tenis: AQUAVIA – CUPA SELECT. Două jucătoare de tenis vâlcene au impresionat la acest eveniment sportiv. Andreea Mitrache și Maria Mitrache, legitimate la ASOCIATIA CLUBUL SPORT ”BAZA SPORTIVA 1 MAI” au obținut rezultate de excepție. Astfel, Andreea Mitrache a cucerit titlul de campioană la simplu, fără să piardă set. În finală s-a impus de o manieră categorică, cu scorul de 6-0, 6-2. Andreea a mai luat o medalie și la dublă. A ieșit vicecampioană alături de sora sa, Maria Mitrache. La simplu, Maria a obținut locul 3, după ce a pierdut la mare luptă semifinala cu scorul de 7-5, 7-6 (4). Rezultatele sunt remarcabile, având în vedere și faptul că Andreea și Maria Mitrache sunt pe minim de vârstă, adversarele fiind mai mari decat ele. Tinerele sportive vâlcene sunt antrenate de antrenorul Ionuț Dragomirescu și pregătite fizic de Raluca Ceaușu. Momentan, acestea vor lua o pauză de la turnee, întrucat se vor pregati pentru un Turneu Tennis Europe, care va începe pe 8 iulie.