Stejarul Vlădeşti, singura echipă de la „Onoare” rămasă în Cupă

Surpriza optimilor Cupei României – faza judeţeană, s-a înregistrat la Vlădeşti, acolo unde Stejarul din localitate a reuşit să surclaseze formaţia lui Pantelică Anghlescu, Conexin Runcu. Fără o parte dintre jucătorii de bază, absenţi din diferite motive, Conexin s-a împotmolit pe terenul echipei de Liga a V-a, cedând biletul pentru sferturile de finală ale Cupei. Gruparea pregătită de Iulică Dincă a deschis scorul prin Gabi Dincă, fiul antrenorului, a crezut că astfel a rezolvat meciul, însă Stejarul a surprins. Cu o ambiţie specifică echipelor considerate mici în astfel de dueluri, formaţia din Vlădeşti a restabilit egalitatea până în pauză, a luptat pentru fiecare minge şi în final a reuşit să-şi îndeplinească obiectivul şi să se bucure de o victorie răsunătoare, poate cea mai importantă de la înfiinţarea Stejarului. Zotică şi compania au reuşit să facă diferenţa în ultimele 10 minute ale întâlnirii, când au marcat pentru 2-1, iar apoi şi-au majorat avantajul, la 3-1 încheindu-se meciul. Aşadar, Stejarul a ajuns printre cele mai bune opt echipe ale Cupei, fiind singura reprezentantă din campionatul Ligii a V-a care va juca în sferturi. (S.S.)