Sportul Genuneni, în careul… ultimelor clasate

După 11 etape de campionat, Sportul Genuneni nu a reuşit să ia parte în careul de aşi al Seriei a III-a, având o evoluţie sub aşteptări. În runda de săptămâna trecută, Adrian Iordănescu şi compania au reuşit să obţină cea de-a treia victorie din campionat, în faţa codaşei din Tomşani, scor 5-1. „Am bătut pe cea mai puternică echipă din campionat, pe Viitorul Foleşti”, s-a exprimat în glumă preşedintele Adrian Iordănescu. Mai în glumă, mai în serios, echipa din Foleşti conducea ostilităţile cu 1-0 la pauză, însă în repriza secundă a cedat fără drept de apel în faţa formaţiei din Frânceşti.  „Habar nu am de când echipa nu am mai jucat aşa de slab. În acest meci, adversarii au avut un şut pe poartă şi au dat gol, în timp ce noi disperaserăm la câte ratări am avut. Urmează patru meciuri din care trebuie să luăm maximum de puncte. Dacă nu reuşim să le batem pe Forestierul Romani, Rapid Stoeneşti şi FC Govora, atunci trebuie să ne lăsăm de fotbal şi să ne apucăm de alte sporturi. Oricum, campionatul acesta este extrem de slab. Dacă ai cinci-şase jucători mai buni, ai toate şansele să fii pe primul loc la finele sezonului. De aceea echipele care ajung în «Elită» fac puncte câte degete la o mână, pentru că Liga a V-a este extrem de slabă valoric”, ne-a mai declarat Adrian Iordănescu, preşedinte la Sportul Genuneni. (L.C.)