Sparta a rezolvat meciul cu Drăgășani în 10 minute! Atletic a opus rezistență mai bine de o repriză

Sparta a obținut sâmbătă un nou succes în Liga a IV-a. Cu Atletic Drăgășani părea să se pună doar problema scorului. Oaspeții nu au contat, pe arena Brothers, pe faza ofensivă, însă au rezistat bine în apărare. Gazdele au avut nevoie de aproape 65 de minute ca sa treacă în avantaj și să facă diferența. Au atacat ca la handbal, ocaziile s-au intensificat în partea secundă, după 0-0 la pauză.

„Dică” (Ștefan Popa) a marcat pentru 1-0, fiind servit impecabil de Streinu. În 10 minute, elevii lui Mihai Lungan și Romeo Chelcea au marcat de trei ori și au rezolvat meciul. Golul 2 a venit după o fază fixă. Vali Mihalcea a centrat perfect, din corner, pentru Darius Preda, care s-a înălțat în careu și a trimis mingea cu capul în bară, de unde a ricoșat în plasă. Scorul final (3-0) a fost stabilit din minutul 75. „Dică” a trimis o diagonală pentru Mihalcea, care, cu o pasă din prima, l-a pus pe Streinu în poziție favorabilă. Andrei l-a învins pe „Goarnă” pentru a treia oară.