Fără categorieLiga IV

Păușești Otăsău trece cu bine de încă un derby. Tili-Gol, „dublă” în meciul cu Chimia

Derby-ul rundei a 9-a din Liga a IV-a a avut loc sâmbătă, la Mihăești. Chimia, vicelidera, a dat piept cu o formație neînvinsă în acest sezon, FC Paușești Otăsău. Primarul Cătălin Avan e convins că echipa sa va fi campioana turului. Nu e departe de „țintă”. Andrei Fistogeanu și compania au scăpat cu bine din duelurile cu toate echipele aflate înaintea lor, Sparta, SCM și acum Chimia. Duelul cu gruparea râmniceană s-a terminat la scorul de 2-1 în favoarea lor. Tili-Gol a fost autorul ambelor reușite ale oaspeților. Chimiștii au marcat primii. A fost un gol norocos. Mingea i-a scăpat printre picioare lui Prvulovic. Tilioiu a egalat în prima repriză, iar golul victoriei a venit în apropiere de minutul 70.

„A fost un meci greu, cum ne așteptam, între două echipe bune, de valoare apropiată. Eu zic că am meritat victoria, am fost echipa mai bună. Am mai avut ocazii. Filipoiu o bară. Maricanu’ putea închide jocul la 2-1, dar a ratat. Au avut și gazdele șansa egalării, dintr-o lovitură liberă. Angelco a intervenit bine, dar faza a continuat și dintr-o jumătate de metru de linia de poartă, am respins, am reușit să îndepărtăm pericolul. Felicitări și celor de la Chimia pentru grupul frumos pe care îl au. Anul trecut ne-au învins ei, acum a fost rândul nostru. Luăm meci cu meci, nu ne gândim prea departe. Urmează cel cu Mădulari, pe teren propriu, de asemenea foarte dificil. Felicitări băieților mei pentru ce am realizat până acum! Sunt mândru că-i antrenez, că am jucători de caracter”, a transmis antrenorul de la FCPO, Robert Olaru, după victoria din derby-ul cu Chimia, care le-a adus și o primă oaspeților, astfel încât succesul să fie și mai dulce.