Şcoala Nr 5 (Rm. Vâlcea) şi Şcoala Muereasca au câştigat Cupa Copilăriei, la fotbal fete şi băieţi

Jean Turmacu şi Marius Ţuca, de la SCM Rm. Vâlcea, au organizat, de Ziua Internaţională a Copilului, un turneu de fotbal pe Stadionul din Zăvoi. Competiţia a fost rezervată doar elevilor de gimnaziu şi a reunit la start 20 de echipe din mai multe localităţi vâlcene. Atât băieţii, cât şi fetele au arătat că ştiu bine şi mingea. La final, toţi copiii au fost premiaţi cu diplome şi medalii, iar câştigătoarele au primit în plus cupe şi tricouri. La fotbal băieţi, pe primul loc s-a situat echipa de la Şcoala Nr. 5, antrenată de Cătălin Moldoveanu şi Cosmin Faiter, iar pe locurile 3 şi 3 s-au regăsit „Take Ionescu” şi, respectiv, Şcoala Rotărăşti (comuna Nicolae Bălcecu). Fetele de la Şcoala Muereasca au demonstrat că sunt cele mai bune la fotbal, în timp ce pe 2 s-au situat elevele de la Şcoala Nr. 5. „Competiţia a fost foarte frumoasă, foarte bine organizată. Felicit conducerea de la SCM Rm. Vâlcea pentru că s-a gândit să facă o competiţie pentru elevii de gimnaziu din judeţ. Noi vom participa şi anul viitor, pentru a ne apăra trofeul”, a precizat Cătălin Moldoveanu, fotbalist la Viitorul Dăeşti. (L.C.)