România a pierdut cu Olanda, la Euro 2018. Dintre vâlcene, doar Yuliya Dumanska s-a ridicat la înălţimea aşeptărilor în acest meci

Naţionala de handbal feminin a României a defilat în grupele preliminare la Campionatul European din Franţa, unde tricolorele au obţinut trei victorii fără dubii, cu Cehia (31-28), Germania (29-24) şi Norvegia (31-23). Din păcate, Cristina Neagu & Co. au capotat chiar la primul meci pe care l-au disputat în grupele principale, în faţa Olandei, suferind astfel prima înfrângere de la turneul final din Hexagon.
Duminică, 9 decembrie, elevele lui Martin Ambrosio au fost învinse fără drept de apel de reprezentativa Ţării Lalelor, cu scorul de 29-24 (după 11-10, la pauză). Prima repriză a fost extrem de echilibrată, însă după revenirea de la vestiare „portocala mecanică” a făcut un joc excelent şi s-a desprins decisiv pe tabela de marcaj. În acest duel, golurile echipei României au fost înscrise de Eliza Bucheschi (8), Cristina Neagu (4), Laura Chiper (4), Crina Pintea (3), Valentina Ardean-Elisei (2), Cristina Laslo (1), Melinda Geiger (1) şi Ana Maria Drăguţ Savu (1).

„Municipalele” Cristina Florică şi Raluca Băcăoanu, utilizate foarte puţin de selecţionerul Martin Ambrosio

Dintre handbalistele de la SCM Rm. Vâlcea care fac parte din lotul ţării noastre, doar portăriţa Yuliya Dumanska a convins, ea blocând 32 la sută dintre mingile expediate de adversare, în cele 42,54 de minute în care a stat între buturile României. Altfel, extrema stângă Cristina Florică a bifat 13,01 minute pe teren (suferind şi o eliminare), în timp ce pivotul Raluca Băcăoanu – 9,38, dar niciuna dintre cele două „municipale” nu a reuşit să înscrie vreun gol. În ceea ce o priveşte pe Mădălina Zamfirescu, aceasta nu a fost folosită deloc de selecţionerul Martin Ambrosio.
Graţie acestei noi victorii, Olanda a rămas singura echipă prezentă la Euro 2018 care a obţinut, până în acest moment, doar succese pe linie (patru, din tot atâtea partide jucate), astfel că, mai mult ca sigur, va termina Grupa Principală II pe primul loc în clasament. De partea cealaltă, România trebuie să se bată în continuare pentru poziţia secundă, care asigură de asemenea calificarea în semifinalele Campionatului European de handbal feminin din Franţa. (N.C.)

HANDBAL FEMININ / CAMPIONATUL EUROPEAN
Franţa (29 noiembrie – 16 decembrie 2018)

GRUPELE PRINCIPALE

În Grupele Principale, echipele şi-au păstrat punctele şi golaverajul obţinute împotriva adversarelor din Grupele Preliminare cu care s-au calificat împreună în această fază.

Grupa I
(din care fac parte echipele clasate pe locurile 1-3 în Grupele Preliminare A şi B)

Grupa a II-a
(din care fac parte echipele clasate pe locurile 1-3 în Grupele Preliminare C şi D)

Olanda – Germania (Ora 22.00)

• Echipele care se vor clasa pe locurile 1-2 în Grupele Principale se vor califica mai departe, în semifinalele Campionatului European.
• Echipele care se vor clasa pe locurile 3 în Grupele Principale vor disputa meciul pentru locurile 5-6 la Campionatul European.
• Echipele care se vor clasa pe locurile 4-6 în Grupele Principale vor fi eliminate din competiţie.
• Reguli de departajare în clasamentele finale ale Grupelor Principale: 1) puncte; 2) puncte în meciurile directe; 3) diferenţa de goluri în meciurile directe; 4) numărul de goluri marcate în meciurile directe; 5) golaveraj.
• În caz de egalitate de puncte între trei sau mai multe echipe se va întocmi un clasament separat între acestea pentru stabilirea configuraţiei finale a grupei.