Liga VFotbal

Roman, hattrick pentru Șirineasa

Duminică, 21 aprilie, Viitorul Șirineasa a făcut uitat rezultatul negativ din runda precedentă, de la Drăgoești. Formația coordonată de Daniel Băcanu și Cosmin Streinu a câștigat cu scorul de 5-1 duelul cu AS Bunești, penultima clasată. Oaspeții au început partida în inferioritate numerică. Le-a lipsit juniorul, Adrian Munteanu. A promis că vine, dar nu a mai ajuns, astfel că buneștenii au rămas în 10 până la final. Au mai lipsit și alți jucători importanți, printre care și portarul Cătălin Ancuța. Între buturi a intrat Nicu Mihai. Pentru ”Moleșeală” a fost primul meci după suspendarea de trei etape pe care a primit-o după jocul de la Crețeni. A rămas pe teren doar până în minutul 40. A avut numeroase reproșuri la adresa colegilor săi, dar și a celor care au absentat, s-au inflamat spiritele, astfel că pauza l-a prins pe bancă. Gazdele au profitat de situația adversarilor. Au deschis scorul din minutul 2, dintr-un penalty transformat de căpitanul Alexandru Purcărin. Apoi, decarul Cristian Roman s-a evidențiat prin două execuții frumoase, un șut de la 20 de metri la vinclu și un lob peste apărare și portar, tot de la distanță, pentru care a primit aplauze din partea colegilor. În minutul 20 era 3-0. Adrian Stroie a redus din diferență în minutul 28 (3-1). La pauză a fost 4-1. Tița a mai marcat pentru Șirineasa. În minutul 40, în locul lui Nicu Mihai, între buturi a intrat Cebuc. Era pregătit să joace în ”câmp”, dar a fost portar și surprinzător a închis poarta buneștenilor până în minutul 90, când nu s-a mai putut opune. Roman a realizat hattrick-ul și a stabilit scorul final, de 5-1. Pentru echipa din Bunești a evoluat, în ultimele 25 de minute, și un jucător în vârstă de 52 de ani, Ion Nițoi, care l-a înlocuit pe fiul său, Iulian Nițoi.