Remiză în derby-ul Ligii a V-a! Jocul a fost condus de o brigadă din Argeș

Pentru sâmbătă după-amiază, etapa a XI-a, din Liga a V-a, a programat și derby-ul dintre prima clasată și echipa de pe locul 2: Ionești – Mihăești. CJA a apelat din nou la o brigadă ”străină”. Dragoș Piriu, din Argeș, s-a aflat la centru, alături de doi asistenți din același județ. Niciuna dintre formații nu s-a plâns la final de arbitraj, chiar dacă în timpul jocului au mai existat reproșuri vizavi de anumite decizii. Partid s-a terminat la egalitate, 2-2. Scorul final a fost stabilit după primele 45 de minute. Gazdele au trecut în avantaj după aproximativ un sfert de oră de joc. Robert Ancuța a adus bucurie în tabăra ioneșteană. Imediat, s-a făcut 1-1. Un șut de la distanță, care nu anunța nimic, a adus un corner pentru Mihăești. Niții a intervenit neinspirat și în loc să lase balonul în aut de poartă, a acordat lovitură de la colț. Răzvan Pestrea a restabilit echilibrul în urma acestei faze fixe. Apoi, pe o ieșire greșită la off-side a adversarilor, juniorul Cristi Barbu a scăpat în poarta opusă și a întors soarta partidei în favoarea Mihăeștiului. În minutul 40, Ancuța a fost faultat în careu, iar Fernando Marinescu a marcat din punctul cu var pentru 2-2.

”Am condus cu 1-0, meciul curgea în favoarea noastră, dar i-am băgat noi în joc pe adversari. La golul 2 al lor, la fel, am anticipat greșit și am fost taxați. Arbitrajul a fost foarte bun, iar rezultatul cred că echitabil. Am dominat a doua repriză, dar s-a ratat mult. Și oaspeții au avut ocazii. Oricare din noi se putea desprinde. A fost un joc care cred că a mulțumit pe toată lumea, mai puțin pe mine, ca și rezultat. De evoluție, nu pot să spun că a fost rău. Ce ține de mine, până în 20 de metri, eu consider că s-a jucat. Mai departe, dacă îți creezi ocazii și nu reușești să valorifici… Astea nu se mai antrenează. Singurul lucru pe care pot să-l reproșez e că nu repetăm ce facem la antrenamente și la joc. Oricum, s-a demonstrat încă o dată cât e de echilibrat campionatul. Mă bucur că există competiție. Sperăm să fim noi cei care gestionăm mai bine, până la final, situația și să promovăm. Încet-încet, ne vom și omogeniza mai bine. Să nu uităm că echipa a fost formată pe repede înainte, sunt 2-3 luni de când jucăm în această formulă. Relațiile de joc nu se creează peste noapte, dar sunt convins că vom arăta și mai bine de atât”, a declarat antrenorul de la Ionești, Iulică Dincă, la finele derby-ului cu Mihăești.

”Au fost momente când ne-au dominat adversarii, dar, a doua repriză, ca număr de ocazii cred că am fost o idee peste cei de la Ionești. Am reușit să revenim după ce am fost conduși. Răzvan pestrea, cel mai bun jucător de pe teren, a egalat. El a ieșit spre final, accidentat. Am trecut în avantaj, dar pe o greșeală în apărare, am fost sancționați cu penalty și s-a făcut 2-2. A fost un meci bun de ambele părți, un joc peste nivelul Ligii a V-a. Demonstrăm că ne merităm locul în clasament. Cred că Mihăești, Ionești și Drăgoești sunt cele mai bune echipe din acest eșalon. Noi, chiar dacă fizic poate nu excelăm, compensăm omogenitate, unitate de grup, organizare. Ne așteaptă alte două meciuri foarte grele, cu Bărbătești și la Drăgoești, o serie pe care ne dorim să o depășim cu bine”, a spus și Lucian Briceag, jucătorul celor de la Mihăești. De egalul dintre Ionești și Mihăești are șansa să profite Drăgoești, care joacă duminică la Orlești.