Primul cartonaş roşu pentru Damila

Cunoscută ca o echipă disciplinată din momentul în care pe banca tehnică a fost instalat ca antrenor Ion Ştefan, Damila Măciuca a făcut primul pas greşit abia în etapa a 8-a. S-a întâmplat la meciul susţinut pe teren propriu în compania nou-promovatei Voinţa Orleşti. Cristi Mogoşan, golgheterul echipei, s-a lăsat provocat, astfel că după numai un sfert de oră de joc a ajuns în tribune, fiind eliminat pentru o lovire cu cotul. În inferioritate numerică şi având un adversar care venise să se apere, cu gândul la un rezultat de egalitate, Damila n-a reuşit să impresioneze. A intrat la pauză cu 0-0, singurul lucru îmbucurător pentru ea fiind legat de restabilirea egalităţii numerice pe teren. Oaspeţii au rămas fără Mirescu, care-a primit într-un timp scurt două cartonaşe galbene. În acest condiţii, şansele ca Damila să obţină cel de-al şaselea succes din acest campionat au crescut. Până la urmă, defensiva Voinţei Orleşti a cedat, prima dată după o acţiune a lui Grecea. Chebar a punctat şi el, astfel că meciul s-a încheiat la scorul de 2-0 pentru Damila, care în etapa viitoare va susţine un test de foc. Echipa fraţilor Niţu va întâlni în deplasare pe CSM Drăgăşani, partida anunţându-se cu atât mai dificilă cu cât antrenorul Ion Ştefan nu se va putea baza în această confruntare pe doi dintre jucătorii săi importanţi. Golgheterul Mogoşan se va afla în stare de suspendare, iar Harapu este accidentat. (S.S.)