Liga VFotbal

Orlești, ”nașa” primelor clasate! După Păușești Măglași, și ACS Olanu a capotat în fața trupei lui Bogdan Tudor

CSC Orlești este una dintre echipele bune din Liga a V-a. A demonstrat acest lucru în turul campionatului. Printre ”victimele” sale s-a aflat și campioana de iarnă CS Păușești Măglași. La Orlești a fost singura înfrângere suferită de formația de pe primul loc (scor 3-1). Acum, orleștenii au învins și a doua clasată, pe ACS Olanu. Victoria gazdelor a fost cu atât mai dulce cu cât a fost obținută pe final.

”Nu e o surpriză că am bătut pe Olanu. Surpriză se poate considera când învingi o echipă de nivel superior, însă Olanu este tot de Liga a V-a, ca și noi. Am fost conduși cu 1-0. Arbitrul a dictat penalty pentru oaspeți în minutul 25, susținând că portarul nostru l-a accidentat pe Tomescu. Tot Tomescu a executat lovitura de pedeapsă și și-a adus echipa în avantaj. Nici nu s-a repus bine mingea de la centru, că ne-am dus peste adversari și imediat am egalat prin George Filipoiu. În minutul 35 am preluat conducerea după reușita lui Cristi Manea. A fost 2-1 la pauză. În minutul 51, Manea a scăpat pe contraatac, iar fundașul lor i-a dat peste picioare și a fost eliminat pentru fault în postură de ultim apărător. În minutul 82 s-a acordat iar lovitură de pedeapsă pentru Olanu. Tot Tomescu a înscris pentru 2-2. În minutul 89, pe contraatac, Alex Drăgușinoiu a marcat pentru 3-2 și a adus bucuria în tabăra noastră. Felicit ambele echipe pentru joc, iar pe băieții noștri pentru devotament. A fost un pariu al lor, câștigat. Remarc prestația portarului nostru, Gabi Andrei, ambiția și sacrificiul lui Rădulescu și Filipoiu, care au intrat și au jucat foarte bine, deși erau accidentați și le mulțumim tuturor celor care au făcut eforturi să vină la meci, dintre care îi amintesc pe Bogdan Avram și Andrei Cîrstea. Suntem o familie frumoasă! Victoria este și pentru suporterul nostru Nicola Dobrin, care s-a stins din viață recent. S-ar fi bucurat mult pentru noi”, a transmis Bogdan Tudor, oficialul de la Orlești.