Liga VFotbal

I-au prins bine amicalele tari! Viitorul Pietrari a câștigat la Drăgoești. Rădoi, gol și pasă de gol

În pauza competițională, Viitorul Pietrari și-a măsurat forțele cu echipe de top. A jucat inclusiv cu prima casată din Liga a IV-a, FC Păușești Otăsău, apoi în Cupă cu vicelidera, Oltețul Alunu. Chiar dacă rezultatele nu i-au fost favorabile, au ajutat-o în pregătire. Dorin Rădoi a debutat ca antrenor în returul Ligii a V-a cu o victorie. Pietrărenii s-au impus cu scorul de 2-1 la Drăgoești. Dorin a fost și pe teren. A marcat din penalty și a provocat un autogol al gazdelor. A preluat acum conducerea în topul golgheterilor echipei sale. Oltul și-ar fi dorit un rezultat pozitiv pentru a-i face un cadou frumos primarului Gheorghe Melente, cu ocazia aniversării. Nu au reușit, deși în partea secundă au pus presiune pe adversară. ”Nu a fost ușor. Prima repriză ne-a aparținut. Am condus cu 2-0 la Drăgoești și am mai avut ocazii de a înscrie. Am intrat la pauză cu acest avantaj, de două goluri. Ne-am văzut cu sacii în căruță, iar în repriza a doua ne-am complicat. Gazdele au venit peste noi, dar mă bucur că am reușit să ne menținem în avantaj. Chiar dacă adversarii au avut reproșuri la adresa arbitrajului, eu consider că brigada a condus jocul foarte bine. În plus, noi din minutul 80 am jucat în inferioritate numerică. Burlan a primit cartonașul roșu. Au fost practic 16-17 minute în care gazdele au avut un om în plus, ținând cont și de prelungiri. Ne-au interesat cele trei puncte și le-am obținut. Ne-au ajutat amicalele tari pe care le-am jucat în această iarnă. Și rezultatele din această rundă. Urcăm trei locuri în clasament, ceea ce e foarte bine. Oricum, și Oltul Drăgoești e o echipă bunicică. Sunt convins că multe echipe de top se vor încurca aici. Au potențial”, a declarat Dorin Rădoi, antrenorul-jucător de la Pietrari.