Volei

Continua degringolada

Cuadripol Braşov – BC Rm. Vâlcea 93-73

Continuă degringolada

Antrenorul Cristian Achim şi-a dorit extrem de mult ca meciul pe care elevii săi l-au jucat la Braşov, cu echipa locală Cuadripol, să însemne începutul redresării. N-a fost să fie, deşi, Mladenovic şi compania au oferit o replică dârză jucătorilor de la poalele Tâmpei. Primul sfert a fost adjudecat de gazde la limită, 21-19, dar dezastrul s-a conturat în următoarele zece minute de joc. Graţie unei eficacităţi sporite a sârbului Nenad Marinkovic, care-a izbutit să înscrie nu mai puţin decât patru aruncări de 3 puncte consecutiv, gazdele au intrat la vestiare cu un avantaj liniştitor (44-34).

După pauză, deşi vâlcenii au jucat o altă partitură, braşovenii pregătiţi de Dan Calancea au fost în continuare mai prolifici şi s-au detaşat la un moment dat la 14 puncte pe tabela de marcaj. Al treilea sfert s-a încheiat din nou cu un mic avantaj de partea celor de la Cuadripol, 19-18. Şi ultimul sfert a fost de asemenea la discreţia braşovenilor, care-au fost încă o dată mai inspiraţi la finalizare, impunându-se în cele 10 minute de joc cu 30-21. Scorul final, 93-73, ne scuteşte de alte comentarii. Marinkovic (ales MVP-ul meciului) a înscris de 9 ori din aruncări de 3 puncte şi a făcut practic diferenţa între cele două echipe. Din tabăra noastră, pivotul Igor Ratkovic a fost cel mai eficient jucător, croatul făcând cel mai bun meci al său de când a venit la Vâlcea. Cele 24 de puncte marcate de Ratkovic au fost însă insuficiente pentru a ţine piept gazdelor, care-au zburdat permanent pe terenul de joc. (N.C.)