Nicu Strâmbeanu are echipă doar de-o repriză

* dacă meciul ar dura maxim 50 de minute, Vasile Burete şi compania ar aduna mai multe puncte şi nu ar mai capota de fiecare dată

Dacă un meci de fotbal s-ar juca maxim 40-50 de minute, Victoria Frânceşti ar avea şanse mai mari în ceea ce priveşte salvarea de la retrogradare. Din păcate însă, Vasile Burete şi compania au benzină cât să reziste ceva mai mult de-o repriză, după care urmează dezastrul, iar golurile aterizează pe bandă rulantă în poarta echipei antrenate de Nicu Sâmbeanu. Scenariul acesta s-a întâmplat şi sâmbătă, 2 octombrie, când Victoria a primit vizita celor de la Cozia Călimăneşti. În această întâlnire, scorul a rămas „alb” mai bine de o oră, după care, pregătirea fizică bună a elevilor lui Gabriel Mangalagiu şi-a spus cuvântul, Cozia marcând de trei ori în 30 de minute. „Eu le-am explicat jucătorilor că nu avem cum să obţinem puncte, dacă nu ne pregătim intens. În ritmul ăsta, dacă nu începem să ne antrenăm măcar o dată pe săptămână, nu putem spera la salvarea de la retrogradare. Jucătorii mei au văzut şi în acest meci că nu rezistă mai mult de o repriză”, spune Nicu Strâmbeanu. (L.C.)