Liga 6Fotbal

Montana Iz. Rece a eliminat AFC Băbeni din Cupă! Cătălin Andreescu a fost erou! A doua victorie la loviturile de departajare

Montana Iz. Rece a mai făcut o victimă în Cupa României Boromir. În turul 2 a eliminat-o pe AS Bărbătești. Condusă atunci cu 2-0, Montana a reușit să revină și să ducă meciul la loviturile de departajare. Acolo a fost mai norocoasă și s-a calificat în șaisprezecimi, unde a dat peste AFC Băbeni, ultima clasată din Liga a IV-a. Gruparea din Iz. Rece a reușit să treacă și acest hop. A fost o situație similară cu cea din meciul trecut. Marius Ilinca a deschis scorul și a adus gazdele în avantaj. De la 1-0 s-a făcut 1-3.Am redus din diferență prin Andrei Marica (scor 2-3), după care avantajul oaspeților, de două goluri, s-a refăcut. La o centrare a lor din corner s-a acordat penalty pentru fault. Era minutul 70 și scorul de 2-4. Dar nu am renunțat la luptă și am continuat să atacăm. În minutul 80, după un corner, am înscris pentru 3-4 prin Alexandru Fârtat, iar în minutul 90, după un contraatac pe partea dreaptă, am egalat prin Florin Dumitrescu, cel care a oferit assist-ul si la golul 3. S-a terminat 4-4 după 90 de minute și s-a trecut la penalty-uri. Aici, portarul nostru, Cătălin Andreescu, a fost în zi mare și a apărat două lovituri de la 11 metri. Noi nu am ratat niciuna. Au marcat A. Marica, A. Danciu, C. Dumitrescu și Alună. Suntem o echipă mică, dar cu suflet mare, care dă dovadă de multă dăruire la fiecare meci. Ne bucurăm pentru acest succes, mai ales că suntem singurii din Liga a VI-a care am reușit să ajungem până aici, în optimile Cupei, pe teren”, a declarat Cristi Dumitrescu, de la Montana Iz. Rece. În optimi este calificată și Știința Grădiștea, care avea meci cu Mădulari,e chipă care s-a retras din competiții.