Misiune dificilă pentru Sparta, la Budeşti

Sparta Rm. Vâlcea a avut o primă misiune dificilă în returul Ligii a IV-a. Viitorul Budeşti şi-a vândut scump pielea. Meciul s-a terminat la scorul de 1-2. Gazdele au condus. Au deschis scorul pe la jumătatea reprizei, prin Ciprian Cruceru, cu un şut de la 30 de metri. Râmnicenii au egalat înainte de pauză, prin Andrei Streinu.
”A fost un meci greu, tensionat. Anticipam că va fi aşa. A fost 1-1 la pauză. Am preluat conducerea în minutul 65. A centrat Mihăilă, a marcat Puşcatu. Noi am mai ratat, apoi şi gazdele au avut şansa pe final să mai înscrie, deşi au rămas în inferioritate numerică din minutul 70. Au avut două bare în ultimul minut. Practic dacă înscriau atunci se termina egal. Budeşti e o echipă arţăgoasă. Chiar i-am felicitat la final pentru cum s-au dăruit. Ne ajută şi pe noi astfel de meciuri, încrâncenate, pentru că poţi să vezi unde te situezi. Important este că am obţinut cele trei puncte. Campionatul va fi, în continuare, foarte greu. Toate echipele se vor motiva în faţa fruntaşelor. Pe noi ne interesează să ne luăm punctele. Nu ne concentrăm pe ce fac adversarele”, a declarat preşedintele Spartei, Romeo Chelcea. Trupa râmniceană a ajuns pe locul 2, având un punct peste Alunu.