Minunea s-a produs!

Formaţia lui Marian Deaconescu a mai făcut o victimă

„Chimiştii” s-au obişnuit să trăiască periculos, să dea emoţii atunci când joacă pe teren propriu şi în special în meciurile considerate mai uşoare, cu echipe din subsolul clasamentului. Au pătimit cu Primăvara Craiova, iar acum s-au chinuit şi cu FC Caracal. Meciul de vineri, 26 martie, era important pentru moralul jucătorilor, dar şi pentru buzunarul acestora, o victorie cu FC Caracal fiind premiată de conducerea FC Oltchim. Până la urmă, elevii lui Marian Deaconescu au reuşit să producă minunea şi s-au impus pentru a patra oară consecutiv în acest retur. FC Oltchim a deschis scorul dintr-o fază fixă, o centrare a lui Creangă, ce l-a găsit plasat ideal în careu pe Bărbuţ. Fostul antrenor al „chimiştilor” a punctat pentru 1-0, rezultat consemnat şi la pauză, cu oarecare şansă, dată fiind desfăşurarea jocului şi cele câteva ocazii clare ale oaspeţilor. În minutul 46 era deja 1-1, caracalenii restabilind egalitatea în urma unui penalti. Imediat au preluat şi conducerea (1-2), astfel că totul părea încheiat pentru vâlceni. Marinescu a readus, totuşi, speranţa în tabăra gazdelor. A punctat pentru 2-2, iar apoi Nuţu, cu un euro-gol, a stabilit scorul final al partidei: 3-2. Final, dramatic de altfel, care a adus, însă, deznodământul aşteptat: „chimiştii” au câştigat meciul, ajungând la cel de-al patrulea succes consecutiv, dar şi la al patrulea cartonaş roşu din tot atâtea partide disputate. Marinescu a primit al doilea galben, astfel că va absenta în partida de vineri, 2 aprilie, de la Târgovişte. (S.S.)