Liga II

Meci fabulos pentru Victor Dican, în Liga a II-a!

Tânărul fotbalist vâlcean Victor Dican a făcut un meci mare duminică, în Liga a II-a. Căpitan al echipei Universitatea Cluj, Dican a marcat de două ori în confruntarea din deplasare cu echipa altor vâlceni (Ovidiu Popescu, Grigore Ceapă și Andrei Iana). Studenții s-au impus la Slatina cu scorul de 4-2. Oltenii au deschis scorul în minutul 4, prin Rogoveanu, din penalti. Taub a egalat cu un șut spectaculos, în minutul 27. La pauză a fost 1-1. Dican i-a adus pe oaspeți în avantaj în minutul 50, după o lovitură de colț executată de Ribeiro. Meșter a dus scorul la 3-1 pentru formația de la poalele Feleacului. În minutul 75, Dican a înlăturat orice urmă de îndoială în privința câștigătoarei, ducând scorul la 4-1, după o altă fază fixă, un corner. Ultimul gol a aparținut gazdelor, Stoica reducând din diferență în minutul 88. În urma acestui succes, Universitatea Cluj a urcat pe locul 2 în grupa A din play-out. Reușitele lui Victor Dican au venit la scurt timp după ce acesta și-a prelungit contractul cu Universitatea Cluj. ”Clubul nostru a ajuns, miercuri, la o înțelegere privind prelungirea contractului cu Victor Dican. Jucătorul va evolua pentru FC Universitatea Cluj până la sfârșitul sezonului 2023 – 2024. Fundașul în vârstă de 20 de ani a ajuns la ”U” în pauza de iarnă a stagiunii 2018 – 2019. În cele trei sezoane în care a evoluat pentru „Șepcile Roșii”, Victor a strâns 33 de prezențe în tricoul alb-negru, devenind om de bază în echipa lui Costel Enache începând cu noul an”, a anunțat Universitatea Cluj, la mijlocul acestei săptămâni. „Sunt fericit să continui colaborarea cu FC Universitatea Cluj, este un mediu în care mă regăsesc și în care pot să mă dezvolt, atât uman, cât și profesional. Ce îmi doresc pentru viitorul apropiat este îndeplinirea obiectivelor colective și a celor individuale”, a declarat Victor Dican pentru fcucluj.ro. Felicitări, Victor și mult succes în continuare, în tricoul echipei studenților.