Meci de infarct, la Buneşti! Calificarea, decisă la 11 metri

Singurul meci din optimile Cupei României decis la loviturile de departajare a fost cel de la Buneşti, dintre echipa locală, care activează în Liga a V-a şi Minerul Berbeşti, din eşalonul de elită judeţean. A fost un duel de infarct. În debutul partidei, oaspeţii au beneficiat de o lovitură de pedeapsă. Cătălin Ancuţa, portarul gazdelor, a reuşit să-şi salveze echipa, să păstreze tabela neschimbată. Nu pentru mult timp. Minerul a preluat, până la urmă, conducerea. Până la pauză, buneştenii au întors rezultatul. Două momente de inspiraţie ale lui Adi Ancuţa, fratele celui aflat între buturile grupării gazdă, au făcut ca scorul să devină 2-1. Liderul Buneştiului a egalat cu un şut din voleu, pe colţul lung şi şi-a adus echipa în avantaj, similar, cu un şut plasat, tot pe colţul lung. În repriza secundă, el şi colegii săi nu au mai putut duce la acelaşi nivel jocul din punct de vedere fizic. I-au îngreunat misiunea lui Cătălin Ancuţa, între buturi, care a prins, însă, o zi fantastică. A apărat în cel puţin 3-4 rânduri, singur cu adversarul. A fost erou pentru Buneşti. În minutul 85, trupa din Berbeşti a reuşit să egaleze, din penalti. În aceeaşi fază, gazdele au rămas şi în inferioritate numerică. Cristian Vîlcan a fost eliminat pentru injurii la adresa arbitrului. A reproşat faptul că acţiunea oaspeţilor ar fi fost precedată de trei faulturi în atac. AS Buneşti a rezistat, pe final, în 10 oameni.
S-a ajuns, astfel, la executarea loviturilor de departajare. Cătălin Ancuţa a fost încă o dată inspirat. La 1-1, a apărat din nou. S-a terminat 5-4 la ”loteria” penaltiurilor, după ce din tabăra adversă a ratat şi căpitanul. Pentru Buneşti au punctat: Alexandru Ucă, Roland Ene, Robert Avram şi Cosmin Cozma. Adi Ancuţa nu a mai apucat să execute. Ar fi urmat, dacă nu ar fi ratat adversarul.

”Am avut 10 galbene şi un roşu. Arbitrul dădea cartonaşe în stânga şi în dreapta. A fost un meci de infarct. Sunt foarte bucuros pentru calificare. Meritul pentru acest rezultat e al întregii echipe. Pentru noi urmează meciurie din campionat. Sâmbătă avem la Drăgăşani. Va fi greu să strâng jucătorii pentru acest meci dificil. Majoritatea lucrează sâmbăta. Vedem cum ne descurcăm. Sper ca sâmbătă să fie apt şi Mihai Buga. El a fost accidentat şi nu a putut juca. L-am transferat în această iarnă. A revenit, de la Orleşti. La fel ca şi Cosmin Cozma. În meciul cu Berbeşti, tot din cauza unor probleme medicale, nu a putut jucat nici Nicu Mihai (Moleşeală)”, a declarat Adi Ancuţa, căpitanul celor de la Buneşti, autor a două goluri în partida cu Berbeşti.