Liga IVFotbal

Malaia le-a băgat banii în buzunar fotbaliștilor de la Mateești

Viitorul Mateești a obținut duminică a treia victorie din acest sezon. Formația susținută de primarul Cosmin Anghelescu a câștigat cu scorul de 5-2 confruntarea cu Foresta Malaia. Au marcat, pentru gazde: Dumitru Ilie, Ionuț Mutu, Alex Cincă, de două ori și fiul primarului, Cosmin Anghelescu Jr. După mai multe ratări, Viitorul a și marcat. A intrat la pauză pe +1. În minutul 55, pe o neînțelegere în apărare, Malaia a egalat. Apoi gazdele s-au desprins la 4-1. Foresta a mai înscris o dată din penalty, dar diferența s-a refăcut. Oaspeții le-au băgat banii în buzunar adversarilor. Primarul din Mateești a anunțat că își va onora promisiunea și jucătorii vor fi recompensați cu prima promisă pentru obținerea celei de-a treia victorii din campionat.

”Nu a fost un meci foarte greu, dar nici ușor. La «pariuri», pentru jocul de azi, nu eram favoriți. Dar calculele hârtiei nu sunt întodeauna respectate. Suntem meciuri și meciuri, mingea e rotundă, se poate întâmpla orice. Cu mai multă încredere și concentrare, puteam avea minim 15 puncte acum. Dar multe partide le-am pierdut pe final, după ce am condus și părea că deținem controlul. Aveam mentalitatea aceasta de învinși, că noi nu putem, că e diferență, că venim dintr-un eșalon inferior, dar nu e chiar așa. Cu dăruire și multă muncă, poți compensa. Băieții vor primi și o primă, cum am convenit, pentru a treia victorie. La trei victorii sunt recompensați. Probabil va fi de 300 lei. În același fel am procedat și cu juniorii A1, i-am recompensat pentru rezultatele bune. Mai avem două meciuri, restanța cu Mădulari, apoi la Mihăești, cu Chimia. Vom face și un banchet de final de an. Probabil va fi comun cu cel al angajaților Primăriei. Și jucătorii au muncit pentru comună. Îl vom face la un restaurant din localitate”, a spus Cosmin Anghelescu, primarul din Mateești, după victoria obținută de jucătorii săi în etapa a IV-a a Ligii a IV-a.