Liga IVFotbal

FCPO a marcat cu fundașii contra celor de la Berbești. ”Fisto”, doppietta. Un jucător de 50 de ani, pe teren

FC Păușești Otăsău a mai trecut un hop. A câștigat partida cu Minerul Berbești, un adversar incomod. Confruntarea s-a terminat la scorul de 4-1. Gazdele au deschis scorul în minutul 17. Aldescu, din stânga, a centrat, mingea a ajuns la marginea suprafeței de pedeapsă. Marian Pătrașcu a trimis-o direct în plasă. Formația pregătită de Cătălin Bucă a avut reacție. Păușești nu a avut timp să se bucure. La 30 de secunde de la deschiderea scorului, ”minerii” au egalat. Experimentatul atacant Irinel Cazacu, a profitat de o ieșire greșită a lui Angi Prvulovic, și a adus egalarea. În minutul 22, s-a înclinat din nou balanța în favoarea trupei pregătită de Robert Olaru. Căpitanul echipei, Andrei Fistogeanu, a adus-o pe FCPO din nou la timonă, după o lovitură liberă de la 20 de metri. Mingea, ușor deviată, s-a îndreptat spre colțul scurt și a poposit în plasă. În minutul 32, juniorul Adi Surdu a avut șansa să înscrie pentru 2-2, dar Prvulovic l-a blocat de această dată. În minutul 40, după o fază banală, o aruncare de la margine la centrul terenului, s-au acordat trei cartonașe galbene pentru proteste, în tabăra celor din Berbești. Două, aceluiași jucător. Preduca și-a lăsat echipa în inferioritate numerică.

Partea secundă a început cu o bară a lui Aldescu. În minutul 68, FCPO a dus scorul la 3-1. Andrei Fistogeanu a ”comis-o” iar. După o acțiune în stânga, a trimis un șut-centrare. Mingea s-a dus la vinclu. A fost un gol spectaculos. Antrenorul oaspeților, l-a tachinat pe căpitanul gazdelor, după ce își avertizase jucătorul să-i blocheze stângul, că doar pe ăla îl are. ”Tu și Chivu ce mai dați goluri din astea! Sunt convins că ai vrut să marchezi, nu să centrezi”, a comentat Cătălin Bucă. ”Fisto” a realizat dubla. A dedicat golurile și victoria echipei fetiței sale, care a trecut printr-o perioadă grea. Un alt fundaș, Mocioacă, a stabilit scorul final: 4-1. În ultimele 10 minute, pentru Minerul a evoluat și un jucător de 50 de ani. Marian Trușcă, fotbalist emblematic în zona Berbeștiului, a îmbrăcat tricoul cu numărul 10. Printre cei care au rămas pe bancă, la Minerul, s-a aflat și Mihai Dragoș, un jucător polivalent, utilizat oriunde e nevoie, atât în poartă, cât și în ”câmp”. Acesta e accidentat. S-a ales cu o coastă fisurată, după un meci. Se pregătește, însă, să-și facă debutul și ca arbitru. Finalizează cursurile în curând și va împărțit dreptatea pe teren.

În altă ordine de idei, la Păușești a fost acordat un cartonaș roșu și în tabăra gazdelor, după o altă fază banală. Arbitrul a oprit jocul în minutul 87 pentru că un jucător de la gazde, Marian Pătrașcu, era căzut pe teren, accidentat. A chemat medicul, iar când jucătorul s-a ridicat, ”centralul” l-a ”invitat” în afara terenului. Pătrașcu a răspuns că nu iese, că el nu a solicitat intervenția medicului. A primit galben din partea arbitrului, l-a aplaudat, iar apoi l-a primit și pe al doilea, fiind eliminat. Așadar, Marian a intrat mai repede în vacanță. Nu va fi pe teren, la Băbeni.