Liga VFotbal

Lidera Ligii a V-a a ”câștigat” șase puncte în etapa a 15-a! Golul victoriei, în minutul 94

În ultima rundă a turului, CS Păușești Măglași a câștigat șase puncte. Trei din propriul meci, cu Bărbătești și alte trei din duelul dintre Corona Mihăești și ACS Olanu, care a îndepărtat vicelidera de primul loc. Formația pregătită de Claudiu Dumitru și Gică Marga s-a impus cu scorul de 2-1 în fața celei de-a patra clasate. Toate cele trei goluri au fost marcate după minutul 80.
”În prima repriză am avut câteva ocazii pe care nu le-am valorificat. Nici adversarii nu au reușit să ne surprindă. A fost un meci închis, de luptă. Ne cunoșteam foarte bine adversara. Știam că au jucători puternici, care bagă piciorul la minge. În partea secundă ei s-au închis și mai mult, iar pe terenul nostru, împotriva unei echipe de acest profil, e greu să reușești să-ți creezi spații, să desfaci apărarea. Jocul curgea spre un 0-0, care pentru noi nu era rău. Nu făceam un capăt de țară dacă remizam contra celor de la Bărbătești, dar având în vedere că jucam pe teen propriu, ne doream să ne bucurăm de un rezultat pozitiv, mai ales că era și ultima etapă. În minutul 80, am reușit să deschidem scorul. Vali Mihalcea a pătruns din lateral spre centru. A fost faultat. Din lovitura liberă tot el a marcat, a trimis balonul direct la vinclu. Nu ne-am bucurat mult. În minutul 86, la o lovitură liberă dinspre centrul terenului, Niții a ieșit greșit dintre buturi și dintr-o deviere, a lor sau a noastră (eu am văzut autogol), mingea a intrat în poartă: 1-1. Nu era o problemă asta, pentru că toți greșim. Dar la portar o mică eroare se vede imediat, spre deosebire de cele ale jucătorilor de câmp. Apoi, în prelungiri, la ultima fază, Zanfir a executat lung o aruncare de la margine, la prima bară, mingea a fost prelungită, cu capul, iar Bobi (Marian Marcu), din 6 metri, a trimis-o în ațe. Au fost două situații pe parcursul meciului în care ambele echipe am cerut acordarea unor penalty-uri. Noi am trăit intens de pe bancă partida. Am fi preferat să nu stăm în tensiune până la final, dar sunt într-adevăr frumoase victoriile obținute așa, in-extremis. Îi felicit pe băieți pentru tot ce am realizat împreună! Chiar a fost un an reușit pentru noi. Avem 13 victorii, un egal și o singură înfrângere în 15 etape. După sărbători facem planurile pentru viitor. Vom avea și un banchet de final de an. Cred că merităm cu toții momente de relaxare, o mică petrecere”, a declarat Claudiu Dumitru, antrenorul campioanei de iarnă din Liga a V-a.