Interiştii din Lăpuşata, bătuţi măr la Drăgăşani

Florin Lupu* echipa Colegiului Naţional „Gib Mihăescu” s-a impus cu scorul de 10-3 în meciul de vinerea trecută

CN „Gib Mihăescu” Drăgăşani a reuşit să o învingă categoric pe Inter Lăpuşata, cu scorul de 10-3 (după 3-0, la pauză), în play-off-ul Seriei Sud din Liga a IV-a. Prestaţia elevilor lui Florin Lupu a fost cu totul alta faţă de meciurile din sezonul regulat când fotbaliştii lui Viorel Zamfirache s-au impus de două ori, şi în deplasare (cu 4-0), şi acasă (cu 3-1). În duelul de vinerea trecută, golurile echipei învingătoare au fost marcate de Vlăduţ Preloiu (5), Alexandru Drăgan (3), Manuel Florescu şi Alexandru Dumitrescu. „A fost o victorie fără dubii, chiar dacă ne-au lipsit şi trei jucători de bază. De această dată, am jucat mult mai bine decât în meciurile directe din sezonul regulat”, a afirmat antrenorul Florin Lupu.

Pentru echipa Colegiului Naţional „Gib Mihăescu”, din Drăgăşani, va urma acum o pauză de trei săptămâni. În runda din week-end, trupa antrenată de Florin Lupu va sta, după care va fi pauza obişnuită de Paşti, când nu se va juca fotbal în Liga a IV-a. Drăgăşănenii vor disputa următorul meci în campionat abia pe 6 mai, acasă, cu Unirea Laloşu. (N.C.)