HCM Rm. Vâlcea a părăsit Cupa României

HCM_braila* „municipalele” au pierdut cu scorul de 28-25 partida de la Brăila

Entuziasmate după ultimele trei victorii din campionat, handbalistele echipei vâlcene sperau să dea lovitura în Cupa României. De această dată, însă, Dunărea Brăila, echipă pe care în Liga Naţională au învins-o clar, cu 27-20, a fost mult mai motivată şi nu le-a permis elevelor lui Constantin Ştefan să se bucure de un nou succes. În prima repriză, până la un moment dat, lucrurile au mers bine pentru „municipale”. Au avut chiar şi cinci goluri avans, însă nu au ştiut să ţină de rezultat.

Pe final de primă repriză au lăsat garda jos, iar gazdele au profitat şi au redus din handicap. HCM a încheiat primul mitan cu un avantaj de două goluri: scor 10-12. În partea secundă, „Seno” şi colegele sale nu au avut ac de cojocul brăilencelor. Formaţia de la malul Dunării a preluat controlul jocului şi s-a îndreptat către un succes sigur. Cu aproximativ zece minute înainte de final, Dunărea Brăila şi HCM Rm. Vâlcea se aflau la egalitate, scor 22-22. Mai concentrate, gazdele au tranşat soarta meciului în favoarea lor. Au câştigat întâlnirea cu scorul de 28-25 şi le-au trimis pe vâlcence acasă. Şi-au luat, astfel, revanşa pentru eşecul drastic din campionat, care, până la urmă, a avut o mare însemnătate. Dacă nu ar fi pierdut acea confruntare, Dunărea Brăila ar fi luat medaliile de bronz şi ar fi jucat în cupele europene. A terminat, însă, campionatul pe locul 4, la un punct în spatele celei de-a treia clasate, Corona Braşov. (S.S.)