Liga 6Fotbal

Furcile și topoarele au lipsit la derby-ul Frânceștiului! În schimb, Tampa și Boncioiu….

Sâmbătă după-amiază, la Surpate a avut loc derby-ul Frânceștiului, între Tineretul Frâncești și Sportul Genuneni. Sau altfel spus, un fel de Steaua – Dinamo. E o rivalitate ”antologică”, care s-a păstrat de-a lungul anilor. În trecut au fost și episoade urâte, în care componenții celor două formații nu s-au limitat doar la duelul sportiv. Acum s-a consumat, probabil, cea mai liniștită confruntare între cele două. Au lipsit furcile și topoarele. În schimb, au fost cinci goluri frumoase. Gazdele (formația pregătită de Nicu Strâmbeanu și Ion Oaie) s-au impus cu scorul de 3-2 în fața trupei coordonată de Eugen Catronoiu și ”Limbă” Cioboată. Oaspeții au condus. Au deschis scorul în debutul partidei după o execuție fabuloasă. Viorel Tampa a marcat un euro-gol, după un șut din apropiere de centrul terenului. Mingea s-a dus în bară, apoi în poartă: 0-1. Tineretul a încercat să revină. Barbu a rămas singur cu portarul, dar și-a făcut preluarea prea lungă și în loc de gol s-a auto-accidentat, după un duel cu portarul advers. Ambii au ieșit șifonați, dar jucătorul gazdelor nu a mai putut continua. Pe final de repriză, Vișan a încercat un șut centrare din dreapta. Mingea a căzut pe tranvsersală.

La pauză, Genuneni și-a pierdut portarul. Robert Iordănescu a plecat la serviciu, iar absența sa dintre buturi a fost, poate, decisivă pentru acest meci. Repriza a doua a aparținut celor de la Frâncești, care au și făcut câteva mișcări ofensive. Adi Vochescu a plecat din apărare. S-a dus în față, iar în minutul 50, după un corner executat de Lăutaru, a venit lansat din spate și a marcat cu capul pentru 1-1. În minutul 68, Tineretul a preluat conducerea. Lăutaru și-a întors adversarii în careu, în dreapta și a trimis balonul în diagonală, în plasă: 2-1. În minutul 75, Perca a luat la țintă transversala. A fost un ”avertisment” pentru golul de 3-1. Lucian Boncioiu a închis tabela în minutul 77. Căpitanul gazdelor, dintr-o lovitură liberă din apropierea cercului de la centrul terenului, a șutat peste toată apărarea direct în plasă. Apoi, Nenițoiu a făcut finalul mai palpitant. A respins precum un veritabil portar mingea cu mâna din propria suprafață de pedeapsă, împiedicând-o să intre în poartă. A primit cartonaș roșu din partea centralului Răzvan Mosor, iar oaspeții – penalty. Lovitura de pedeapsă a fost transformată de ”Limbă” (Liviu Cioboată): 3-2. Genuneni a încercat să profite în ultimele minute de omul în plus. Dogaru, dintr-o lovitură liberă, a trimis mingea puțin pe lângă poartă. S-a terminat 3-2 în favoarea echipei mai bine clasată. Tineretul Frâncești e pe locul 3 în Seria Nord a Ligii a VI-a, dar nu mai poate urca, fiind la 9 puncte în spatele celei de-a doua clasate.