Liga IVFotbal

FCPO și-a ascuțit ”săbiile” pentru derby. ”Mi-au dat lacrimile! M-a încântat jocul”

Lidera Ligii a IV-a a făcut uitat meciul din Cupa României, cu Chimia. FC Păușești Otăsău a obținut sâmbătă după-amiază, în campionat, o victorie clară, care a încântat publicul, dar și conducerea clubului. FCPO a câștigat cu 8-1 duelul cu Lotru Brezoi.

”După meciul cu Chimia, din Cupă, am avut o discuție, și cu băieții și cu cei din conducerea tehnică. Trebuia să luăm niște măsuri pentru că nu era ok ce se întâmplă și am hotărât să nu mai facem rotații și tot felul de încercări, să intre fotbaliștii, cine merită. Și a fost altceva. În ciuda scorului, nu a fost un meci ușor cu Brezoi. 70 de minute jocul a fost încrâncenat. Dar atitudinea noastră a fost alta. Am văzut determinare, viteză, combinații frumoase până în minutul 94. Nu au renunțat niciun moment, nu s-au menajat. Și Fify a fost foarte bine în poartă și demonstrează că am fost inspirați când l-am transferat. M-a încântat jocul. Chiar mi-au dat lacrimile. Și cei de la Brezoi au avut ocazii, în special în prima repriză, dar nu au abandonat lupta nici la 8-1. Sebi Botă e, într-adevăr, foarte bun. Ni-l dorim și noi, l-am mai urmărit și ne-ar fi foarte util pe viitor. Vedem din vară dacă reușim să-l aducem aici. Neacșu iar și-a arătat clasa. Practic a inventat două goluri, le-a scos din nimic. Și venit din vacanață, și cu piciorul umflat. Pico Pătrănoiu a marcat tot de două ori, la fel și Pătrașcu. Am mai înscris prin Ucă și Pele Păun. Și Maricanu` a jucat foarte bine. Toată echipa a fost ok. I-am văzut și pe cei de la Sparta, la Gușoeni. Au și ei puncte slabe. Nu sunt de speriat. Gușoeni a avut câteva absențe. Toate echipele se strâng cu noi, iar cu ei au probleme de lot. Eu am încredere în echipa mea, cred că vom învinge. Vedem ce va fi în runda viitoare. După dușul rece cu Chimia, băieții mei au înțeles că totul se obține prin sudoare, efort și dăruire. Și-a revenit și Nonis Duca, a intrat în programul normal de pregătire”, a precizat Cătălin Avan, primarul din Păușești Otăsău.