Liga IIIFotbal

Flacăra a pierdut la Turnu Măgurele în condiții greu de acceptat

Cetatea Turnu Măgurele a oprit invincibilitatea Flacărei Horezu din acest debut de sezon fotbalistic. După patru victorii, două în campionat și alte două în Cupă, ”olarii” au cedat cu 3-0 în etapa a treia din Seria a VI-a a Ligii a III-a, în deplasare. Teleormănenii au marcat toate cele trei goluri în ultimul sfert de oră al partidei. Înfrângerea oaspeților s-a produs în circumstanțe speciale. La fost 0-0 la pauză, un joc echilibrat. În prima repriză, horezenii au avut și o bară. Dușmanu, jucător de-al locului, din zonă, a trecut pe lângă deschiderea scorului. Problemele au început să apară pentru vâlceni când au rămas în inferioritate numerică. Vlad Mocioacă a văzut al doilea galben. Oficialii Flacărei se așteptau la un fault în atac, însă decizia a fost alta. ”Cocoșii” au simțit din primele minute că vor avea viață grea. În scurt timp de la startul partidei, trei din patru apărători primiseră cartonaș galben și erau expuși.

În minutul 75, altă fază controversată. Arbitrul asistent ridică fanionul pentru off-side, iar ”centralul” indică punctul cu var. După o consultare între cei doi, arbitrul și-a menținut decizia, motivând că a văzut mai bine și mingea a venit de la adversar, astfel că nu se impunea off-side. Din nefericire pentru Flacăra, lovitura de pedeapsă s-a transformat în gol pentru gazde. Pleșea a marcat din 11 metri și frustrarea jucătorilor de la Horezu s-a accentuat. S-a terminat 3-0 pentru Turnu Măgurele. Ultimele două goluri au fost marcate în prelungiri de gazde. Damian a prins execuția vieții, de la 45 de metri, din apropiere de centrul terenului. L-a văzut ieșit pe Sporea și și-a încercat norocul. I-a ieșit! În minutul 90+5, Flacăra a marcat golul 3 pentru Cetatea. Pintilie a trimis balonul în propria poartă.

Pentru Horezu au evoluat la Turnu Măgurele: Sporea – Stanciu, Pintilie, Mocioacă, Ivan, Precup, Ov. Popescu, Dușmanu, Habet, Trașcă și Adi Popa. Au mai jucat: Dobrescu, Dinu și Bărbuți.

Miercuri, 14 septembrie, Flacăra are meci în Cupa României Betano, cu Viitorul Pandurii Tg. Jiu, echipă de Liga a II-a. Partida va avea loc de la ora 16.30. Lipsește Mocioacă. Căpitanul trupei din Horezu revine pentru jocul din campionat, de sâmbătă, de la Roșiori.