Liga NationalaHandbal

Handbalistele vâlcene, din nou peste 35 de goluri! Formă bună înainte de derby-ul cu CSM București

SCM Rm. Vâlcea a jucat în acest week-end un nou meci în Liga Florilor. ”Municipalele” au mers la Mioveni. Au câștigat fără mari emoții, deși diferența de la final poate nu spune asta. A fost 36-33 pentru Vâlcea. Trupa de la poalele Capelei se menține în fruntea ierarhiei în ceea ce privește numărul golurilor marcate. A ajuns la 141 în doar patru etape.

La Mioveni, urcușul a început după minutul 8. La pauză, elevele lui Bent Dahl aveau șase goluri peste adversare: scor 14-20. Diferența a crescut în partea secundă, dar gazdele au reușit, până la urmă, să micșoreze ecartul, astfel că la final înfrângerea nu a fost atât de usturătoare. Doar trei goluri pe plus pentru Vâlcea. Asma Elghaoui și Kovacevic au marcat, împreună, 16 goluri pentru SCM, câte opt de fiecare. Iryna Glibko și-a adus contribuția la victorie cu 6 goluri. Levchenko și-a făcut, de asemenea, datoria. A punctat de cinci ori. De Jong (3 goluri), Lupei (3), Hansson (2) și Dăscălete (1) s-au mai aflat pe lista marcatoarelor. Constantinescu a fost cea mai prolifică jucătoare a partidei, cu 11 goluri. SCM își menține invincibilitatea. Să fie la fel și în următorul joc! Urmează derby-ul cu CSM București. Nu va fi acum, ci după o pauză. Partida dintre CSM și SCM va avea loc pe 22 septembrie, în Sala Traian.