Liga IIIFotbal

Flacăra Horezu, victorie de senzaţie cu Atletic Bradu

* echipa din Treapt s-a impus cu scorul de 3-0 la Coloneşti, printr-un hat-trick semnat de Alex Cioablă

În această după amiază, Flacăra Horezu a disputat, în deplasare, cel de-al cincilea meci din returul Ligii a III-a. Formaţia din oraşul administrat de primarul Nicolae Sărdărescu a evoluat, pe stadionul din comuna Coloneşti (judeţul Olt), în compania echipei argeşene Atletic Bradu. Reprezentanta Vâlcii în ultimul eşalon naţional a făcut cel mai bun joc din 2019 şi s-a impus cu un scor de forfait în acest duel (3-0). Toate golurile au fost înscrise în repriza secundă, în minutele 60, 66 şi 76, de Alex Cioablă (atacant care va împlini, pe 23 aprilie, vârsta de 23 de ani). Marcatorul hat-trick-ului cu Atletic Bradu a trecut cândva şi prin Liga I, pe la Viitorul Constanţa, pentru care a evoluat şi un meci în Europa League, pe 24 august 2017, cu Red Bull Salzburg (0-4, în Austria), când a făcut pereche cu George Ţucudean în ofensiva echipei lui Gică Hagi.

Sâmbăta viitoare, „olarii” joacă pe teren propriu cu AS SR Braşov

Graţie victoriei de la Coloneşti, horezenii au acumulat 41 de puncte şi au urcat, cel puţin până mâine, pe locul 2 în clasamentul Seriei a III-a. Aşa cum se cunoaşte, tot în această rundă, este programat şi derbiul dintre ocupanta poziţiei a treia, FC „U” Craiova (38 de puncte) şi lidera ierarhiei, Turris-Oltul Tr. Măgurele (44). Partida va avea loc sâmbătă, 30 martie, de la ora 16.00, la Drobeta Tr. Severin.

În următoarea etapă din Liga a III-a, care se va desfăşura la sfârşitul săptămânii viitoare, Adi Popa, Florin Matache & Co. vor primi, pe teren propriu, vizita formaţiei AS SR Braşov. Meciul se va disputa sâmbătă, 5 aprilie, de la ora 17.00, pe stadionul din Treapt. (N.C.)