Liga IIIFotbal

Flacăra a pierdut turul cu Gilortul. Roncea, două goluri în Zăvoi

Marți, 20 februarie, Flacăra Horezu a disputat un meci amical pe terenul sintetic din Zăvoi. Adversară i-a fost Gilortul Tg. Cărbunești, echipa de pe locul 8 din Seria a VII-a a Ligii a III-a. Cătălin Bucă l-a înfruntat pe bunul său prieten Mario Găman. Din această dispută câștigători au ieșit gorjenii. Au făcut o primă repriză mai bună. Roncea, un jucător emblematic și pentru Vâlcea, unde a evoluat timp de mai multe sezoane, a deschis scorul pe malul Olăneștiului, în minutul 7 și tot el a dublat avantajul la mijlocul reprizei. În partea secundă, horezenii au fost mai determinați. Părea că vor întoarce rezultatul. Luci Iordache a marcat frumos, din întoarcere și a redus din diferență în minutul 55, însă pe final Flacăra a fost iar surprinsă. Marian Habet, fost jucător în Treapt, a realizat, de asemenea, dubla. S-a terminat 1-4. Pentru echipa din orașul ceramicii a jucat și Grigore Ceapă, transferat recent, de la SCM, la schimb cu căpitanul Robert Pîrvu. ”Cocoșii” au șansa revanșei cu Gilortul. Vor juca din nou cu trupa gorjeană vineri, 23 februarie, dar în deplasare.