FC Tapas a câştigat Cupa Imnului la fotbal pe teren redus. Spartanii, vicecampioni

În perioada 12-28 iulie, pe terenul sintetic din cadrul Stadionului Municipal a avut loc Cupa Imnului la fotbal pe teren redus. Au participat 24 de echipe. În sferturi au ajuns formaţiile: Dedeman, Tapas, Grand Tour, LSV, Boromir, Annabella, Spartanii şi Red Wings. S-au înregistrat rezultatele: Tapas – Red Wings 1-1 (4-3 după loviturile de departajare), Grand Tour – LSV 2-3, Annabella – Spartanii 4-6 şi Boromir – Dedeman 5-3. În semifinale, FC Tapas a produs surpriza şi a eliminat-o pe Boromir, campioana judeţeană la minifotbal, din lupta pentru trofeu. Partida s-a încheiat la scorul de 2-1 pentru Adi Ţăpîrlan, Adi Tilioiu, Andrei Maioru, Daniel Pâslaru şi colegii lor, de la FC Tapas. În cealaltă partidă, Spartanii au trecut de LSV cu scorul de 4-1. Boromir s-a clasat pe ultima treaptă a podiumului. În finala mică a dispus cu 5-2 de LSV. În ultimul act, FC Tapas s-a impus cu 3-2 în faţa Spartanilor şi şi-a adjudecat Cupa Imnului.

Competiţia a fost organizată de Primăria Râmnicului, Asociaţia Judeţeană ”Sportul pentru Toţi” şi DJST. Constantin Vlaşcu a premiat echipele. Au fost acordate tricouri, cupe, diplome, medalii, plus pachete pentru cei care au obţinut premiile speciale. George Frântu, de la Boromir, a primit trofeul de toleranţă şi fair-play, Adrian Tilioiu, din tabăra campioanei, a fost declarat cel mai tehnic jucător de la Cupa Imnului, Vlad Mădălin a fost recompensat cu premiul ”Cel mai bun fundaş”. Fred Răduţi, de la LSV, s-a ales cu trofeul dedicat celui mai bun antrenor al turneului.

Săptămâna aceasta, Constantin Vlaşcu, preşedintele AJSPT, va da startul unui alt turneu de fotbal pe teren redus: Cupa de Vară. Participă opt echipe. Competiţia se va desfăşura pe terenul de la Şcoala Nr. 5, din Râmnic, urmând a-şi desemna câştigătoarea la sfârşitul lunii august.