Atletism

Cursa de 400 metri garduri, o ”afacere” vâlceană. Govoreanu şi Ungureanu, două medalii la Naţionale. Uţă a făcut spectacol la ştafetă

Vineri, 30 iulie şi sâmbătă, 31 iulie, pe stadionul ”Nicolae Dobrin”, din Piteşti, s-a desfăşurat cea de-a 96-a ediţie a Campionatului Naţional de Atletism dedicat juniorilor I (Under 20). În această finală, confirmând prestaţiile anterioare, s-au remarcat patru atlete vâlcene. La individual, Dana Govoreanu, eleva Alinei Borţa de la Colegiul Naţional ”Mircea cel Bătrân” şi CS Chimia, dar şi Iarina Ungureanu, sportivă pregătită de Alina Enescu, legitimată la CNMB şi CSM Oneşti, au urcat pe podium. Govoreanu a cucerit titlul de campioană a României la 100 metri garduri, cu o performanţă de 13,81 secunde. A înregistrat şi un record personal (13,73), dar în calificări. Dana va participa, în perioada următoare (17-22 august), la Campionatul Mondial de la Nairobi, din Kenya. Cursa de 400 metri garduri a fost o ”afacere” vâlceană. Iarina Ungureanu a câştigat aurul, iar Dana Govoreanu – argintul. Pe locul 3 s-a situat o sportivă din Constanţa. În cursa de ştafetă de 4×400 metri, vâlcencele au făcut spectacol! Atletele de la Rapid s-au desprins de restul plutonului, iar la ultimul schimb aveau un avans considerabil. Cu un efort şi o viteză fantastică, pe ultima sută de metri, Ştefania Uţă a reuşit să mişoreze ecartul, iar înainte de finiş şi-a depăşit adversara, aducând aurul pentru echipa sa, CSM Oneşti, din care au mai făcut parte alte două vâlcence, Iarina Ungureanu şi Medeea Muşulete, dar şi Alexandra Dinu, de la Brăila. Cursa fenomenală de la 4×400 metri a fost urmărită cu sufletul la gură de toţi cei prezenţi pe stadionul din Piteşti, iar prestaţia campioanelor, aplaudată la scenă deschisă. Performanţa lor a fost recompensată cu aur, o postură cu care s-au obişnuit în ultima vreme.