AtletismAlte sporturi

Fără număr! Rareș Toader, campion absolut al României la aruncarea greutății! Voicu, aur la 800 metri

În week-end-ul trecut, atletul vâlcean Rareș Toader, legitimat la clubul Dinamo București, unde este antrenat de Nicoleta Grasu, și-a îmbogățit palmaresul cu o nouă medalie de aur. Sportivul din Călimănești este vechiul și noul campion național la aruncarea greutății. La București, în finala Campionatului Național Indoor, Rareș s-a impus cu o aruncare ce a măsurat 20.96 metri. Nu este cea mai bună performanță a sezonului. În urmă cu trei săptămâni a aruncat bila la 20.98 metri. Rezultatul i-a adus Cupa României. Este doar începutul pentru un an care poate fi fabulos!

Un alt vâlcean, legitimat la CSM București, a cucerit titlul de campion național. Gabriel Voicu, elevul Marinelei Mirea, a fost cel mai bun în cursa de 800 metri, cu o performanță de 1:52.91.